Intel wydał pakiet Quantum software development kit (SDK), który symuluje kompletny komputer kwantowy przy użyciu konwencjonalnego sprzętu
Intel opublikował pakiet Quantum software development kit (SDK), który symuluje kompletny komputer kwantowy przy użyciu konwencjonalnego sprzętu. Spowodowane jest to tym, że kupno takiego systemu jest wyjątkowo drogie, nawet jak na możliwości dużych korporacji, a wynajęcie wcale nie wychodzi taniej.
Krzemowy gigant ma więc nadzieję, że SDK pozwoli deweloperom rozpocząć eksperymentowanie z algorytmami kwantowymi i tym, jak można je zintegrować z istniejącymi platformami, za pomocą emulatora.
„To nie tylko pomoże deweloperom nauczyć się, jak tworzyć algorytmy i aplikacje kwantowe w symulacji, ale także posunie branżę naprzód, tworząc społeczność deweloperów, która przyspieszy rozwój aplikacji” – wyjaśniła w oświadczeniu Anne Matsuura, dyrektor ds. aplikacji i architektury kwantowej w Intel Labs.
Zwolennicy obliczeń kwantowych wierzą, że technologia ta dostarczy maszyny tak potężne, że sprawią, iż klasyczne komputery będą wyglądały jak suwaki matematyczne, umożliwiając naukowcom szybkie dokonanie przełomu w takich dziedzinach, jak szyfrowanie, wyznaczanie ścieżek w czasie rzeczywistym i odkrywanie leków.
Choć brzmi to pięknie, istniejące komputery kwantowe są trudne do zbudowania, trudniejsze do obsługi, a nawet najbardziej zaawansowane systemy kwantowe – na przykład Osprey firmy IBM – mogą mieć kilkaset qubitów, co znacznie odbiega od setek tysięcy logicznych qubitów wymaganych do osiągnięcia obiecanej rewolucji.
Kolejnym wyzwaniem – na które wydaje się być ukierunkowane SDK Intela – jest znalezienie praktycznych zastosowań dla komputerów kwantowych. Każdy sprzęt jest pożądany tylko wtedy, gdy istnieje oprogramowanie, które można na nim uruchomić, a obecnie wiedza ludzkości na temat tego, co działa dobrze na maszynie kwantowej, jest ograniczona.