Biden będzie w stanie zakazać TikToka?

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych głosowała w środę zgodnie z liniami partyjnymi, aby dać prezydentowi Joe Bidenowi uprawnienia do zakazania należącego do Chińczyków TikToka, co byłoby najdalej idącym amerykańskim ograniczeniem dotyczącym dowolnej aplikacji społecznościowej, informuje Reuters. 

Ustawodawcy głosowali 24 do 16 za zatwierdzeniem środka przyznającego administracji prezydenta nowe uprawnienia do zakazania aplikacji należącej do ByteDance – z której korzysta ponad 100 milionów Amerykanów –  a także innych aplikacji uważanych za zagrożenia bezpieczeństwa.

Demokraci sprzeciwili się ustawie, twierdząc, że powstała zbyt szybko i wymaga należytego przygotowania popartego debatą i konsultacjami z ekspertami. Ustawa nie określa dokładnie, w jaki sposób miałby działać zakaz, ale daje Bidenowi uprawnienia do zakazania wszelkich transakcji z TikTokiem, co z kolei może uniemożliwić każdemu w Stanach Zjednoczonych dostęp do aplikacji lub pobieranie jej na telefony. Ustawa wymagałaby również od Bidena nałożenia zakazu na każdy podmiot, który „może” przekazywać wrażliwe dane osobowe podmiotowi znajdującemu się pod wpływem Chin.

Los tego środka zapobiegawczego jest póki co niepewny i napotka poważne przeszkody, zanim stanie się prawem. Ustawa, zanim trafi do Bidena, musiałaby zostać przyjęta przez całą Izbę i Senat USA, które są kontrolowane przez Demokratów.

TikTok znalazł się pod rosnącym ostrzałem w ostatnich tygodniach z powodu obaw, że dane użytkowników mogą trafiać w ręce chińskiego rządu, co stanowiłoby podważenie zachodnich interesów bezpieczeństwa.

Biały Dom w tym tygodniu dał agencjom rządowym 30 dni na upewnienie się, że TikTok nie znajduje się w żadnych federalnych urządzeniach i systemach. Ponad 30 stanów USA, Kanady i instytucji politycznych Unii Europejskiej również zakazało instalowania TikToka na urządzeniach państwowych.

 

„Zakaz TikToka w USA to zakaz eksportu amerykańskiej kultury i wartości do miliarda ludzi, którzy korzystają z naszych usług na całym świecie” – powiedziała po głosowaniu rzeczniczka TikToka.

 

Rządowy Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), potężny organ bezpieczeństwa narodowego, w 2020 roku jednogłośnie zarekomendował ByteDance zbycie TikToka z powodu obaw, że dane użytkowników mogą zostać przekazane chińskiemu rządowi. TikTok i CFIUS od ponad dwóch lat negocjują wymagania dotyczące bezpieczeństwa danych.

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich wezwała ustawodawców do sprzeciwienia się ustawie, nazywając ją „poważnym naruszeniem naszych praw wynikających z Pierwszej Poprawki”.

 

Jak szybko dotrzeć ze swoją ofertą do klientów biznesowych? O atutach ALSO BiznesLink rozmawiamy Aleksandrą Adaszewską z ALSO oraz Mariuszem Furmaniakiem z firmy Pretor