Pracodawcy, którzy nie oferują możliwości pracy hybrydowej, tracą na rekrutacji

Do końca 2023 roku tylko 9 procent pracowników sektora usług dla biznesu na całym świecie będzie pracować w pełni zdalnie, ale 39 procent będzie łączyć pracę zdalną z biurową – wynika z analizy firmy Gartner.

Zmiana jest bardziej widoczna w USA, gdzie 51 procent pracowników z obszaru pracy umysłowej, przejdzie na hybrydową formę pracy, podczas gdy 20 procent będzie w pełni zdalnych. W ciągu ostatnich kilku lat temat pracy zdalnej stał się sporny, ponieważ firmy starały się znaleźć odpowiednią równowagę. Mimo że blokady związane z pandemią wymuszały pracę w domu, niektóre firmy były zadowolone z kontynuacji tego trendu, podczas gdy inne opowiadały się za powrotem do biura.

Na przykład w branży technologicznej gigant CRM, Salesforce, wprowadził elastyczne opcje pracy, ale inny dostawca SaaS, Workday, który specjalizuje się w aplikacjach HR i finansowych, był innego zdania. Dyrektor generalny Aneel Bhusri powiedział, że jest „wielkim zwolennikiem powrotu do pracy w biurze”.

Obowiązek pracy w biurze i spania w nim był również cechą kontrowersyjnego przejęcia platformy mediów społecznościowych Twitter przez Elona Muska.

Jednak firmy, które nie dostosują się do preferencji pracowników w zakresie pracy hybrydowej, ryzykują przegraną z konkurencją w zakresie rekrutacji i utrzymania pracowników, powiedział starszy dyrektor i analityk Gartnera, Ranjit Atwal.

„Problem polega na tym, że pojawiły się te nagłówki z banków amerykańskich i innych, które mówią: 'Chcemy, aby wszyscy wrócili do biura: wróćmy do tego, co było’. To naprawdę nie jest wykonalne, z perspektywy pracownika” – powiedział Ranjit Atwal.

Jesienią ubiegłego roku Dell stwierdził, że ze względu na utrzymujący się niedobór umiejętności w branży technologicznej, dostawcy chcący przyciągnąć najlepsze talenty muszą mieć na uwadze zjawisko bliskości.

Pracodawcy powinni również ponownie rozważyć, w jaki sposób mierzą wydajność swoich pracowników i przyzwyczaić się do myśli, że „widoczność” pracowników nie jest tożsama z wynikami.

„To, co się tu zmieniło, to to, czego firmy chcą od pracowników. Czy chcą widoczności? Jednocześnie, jak mierzą produktywność? Zachęcamy organizacje do oceny, jak mierzą produktywność. To nie jest tylko mierzenie rzeczy, które ludzie robią, ale skuteczność wyników dla organizacji” – powiedział Ranjit Atwal.

Jest to coś, do czego organizacje będą musiały się szybko przyzwyczaić. Gartner ustalił, że w USA liczba w pełni zdalnych i hybrydowych pracowników sektora usług eksperckich będzie stanowić 71 proc. siły roboczej w 2023 r., natomiast w Wielkiej Brytanii 67 proc. pracowników sektora usług eksperckich będzie korzystać z całkowicie zdalnych i hybrydowych form pracy.