Specyfikacja pamięci GDDR7 została ujawniona, przez Cadence
Wydajność pamięci stała się głównym czynnikiem ograniczającym dla nowych konstrukcji układów scalonych, zwłaszcza na rynku GPU. Jest to powód, dla którego AMD zainwestowało w Infinity Cache w RDNA 2 i RDNA 3, a Nvidia szybko zaadoptowała pamięć GDDR6X z Ampere i dramatycznie zwiększyła rozmiary pamięci podręcznej w swoich układach graficznych z serii RTX 40 (Ada).
ynek jednostek graficznych potrzebuje GDDR7, a Cadence przeciera szlak w kierunku GDDR7, wydając „pierwsze w branży rozwiązanie do weryfikacji GDDR7”. Wraz z wydaniem nowego pakietu oprogramowania do weryfikacji GDDR7, Cadence ujawniło wiele cech i ulepszeń, które pamięć GDDR7 wprowadzi w stosunku do GDDR6. Na początek, GDDR7 celuje w prędkość 36,000 MT/s i ma wykorzystywać bardziej zaawansowane metody sygnalizacji PAM3.
Obecnie RX 7900 XTX firmy AMD wykorzystuje pamięć GDDR6 o przepustowości 20 Gb/s, a RTX 4090 firmy Nvidia wykorzystuje pamięć GDDR6X o przepustowości 21 Gb/s. Obie wykorzystują 384-bitową szynę pamięci, oferując użytkownikom około 1 Tb/s całkowitej przepustowości pamięci. W przypadku GDDR7, celem jest 36 Gbps przepustowości, co przy 384-bitowej szynie pamięci dostarczy użytkownikom 1,728 TB/s przepustowości pamięci. Taki poziom przepustowości pamięci będzie miał przełomowe znaczenie dla przyszłych procesorów graficznych i konsol do gier.
W przypadku GDDR7, JEDEC zdecydował się na wykorzystanie sygnalizacji PAM3, aby umożliwić szybką transmisję danych i wyższy poziom efektywności energetycznej niż w przypadku GDDR6. Dodatkowo, pamięć GDDR7 będzie w stanie obsługiwać równolegle niezależne polecenia, co może zwiększyć wydajność i efektywność w stosunku do kwestii pojedynczych poleceń GDDR6.
Aby zwiększyć efektywność energetyczną podczas obciążeń, w których wysokie poziomy przepustowości są zbędne, pamięć GDDR7 może również wykorzystywać sygnalizację NR, aby odciążyć kontrolery pamięci i zwiększyć efektywność energetyczną podczas scenariuszy niskiego obciążenia.
Dzięki GDDR7, prędkości pamięci mają wzrosnąć dramatycznie bez jednoczesnego wzrostu zużycia energii przez pamięć. Niestety, nie wiadomo kiedy pamięć GDDR7 będzie dostępna, choć prawdopodobne jest, że AMD i Nvidia już planują wykorzystanie tego nowego typu pamięci w swoich produktach Radeon i GeForce następnej generacji.
Ostatnie premiery GPU od AMD i Nvidii miały miejsce co dwa lub trzy lata, co oznacza, że nowych kart graficznych z obu obozów powinniśmy spodziewać się w połowie 2024 roku. Prawdopodobnie właśnie wtedy zobaczymy produkty napędzane GDDR7 od AMD i Nvidii, dając graczom i deweloperom dostęp do niesamowitej przepustowości pamięci.