Procesory AMD 6 nm Rembrandt i 4 nm Phoenix mogą zostać wprowadzone na platformę AM5

Procesory Ryzen 7000 (Raphael) pokazały, że są jednymi z najlepszych procesorów na rynku. Obecnie Ryzen 7000 to jedyne układy AMD, które spoczywają na gnieździe AM5. Jednak już wkrótce może się to zmienić. Według jednej z tabel pochodzących z zeszłorocznego włamania do Gigabyte, APU AMD Rembrandt i Phoenix mogą przejść z rynku mobilnego do desktopowego, dając gniazdu AM5 dwa nowe ciekawe produkty.

Wyciekłe informacje wskazują podobno na trzy rodzaje procesorów Ryzen, które wykorzystają gniazdo AM5. Wszystkie należą do rodziny procesorów 19h, którą tworzą układy AMD Zen 3, Zen 3+ i Zen 4. Wiemy, że Typ 2 (Modele 60h-6Fh) odnosi się do linii Ryzen 7000, ponieważ układy oparte na Zen 4 mają identyfikator „A60F12”. Specyfikacje typu 2, takie jak 28 ścieżek PCIe, szybko zdradziły ten typ.

Procesory Typu 1 (Modele 40h-4Fh) i Typu 3 (Modele 70h-7Fh) nie zostały jeszcze ujawnione. Naszym zdaniem typ 1 może być serią Ryzen 6000 (Rembrandt), natomiast typ 3 może być serią Ryzen 7040 (Phoenix), mobilnymi APU, które AMD już zapowiedziało. ID procesora dla Rembrandta to „A40F41”; Phoenix powinien być „A70F71”. Docelowo Phoenix ma trafić do ultracienkich laptopów i ma trafić na rynek detaliczny; nie widzieliśmy jednak układów w publicznej bazie danych, by potwierdzić ID procesora.

Rembrandt wyposażony jest w rdzenie Zen 3+ i grafikę RDNA 2. TSMC produkuje Rembrandta dla AMD na 6nm węźle. Z kolei procesor Phoenix jest bardziej ekscytującą propozycją. Phoenix, który jest produkowany przez TSMC w 4nm węźle, łączy w sobie najnowsze rdzenie Zen 4 firmy AMD i grafikę RDNA 3. Chipy wykorzystują również technologię XDNA, silnik sztucznej inteligencji oparty na FPGA, który AMD nabyło po zakupie firmy Xilinx. Poprzednie desktopowe APU firmy AMD, takie jak Ryzen 7 5700G, trzymały się konfiguracji ośmiordzeniowej. Mobilne Rembrandt i Phoenix osiągają maksymalnie osiem rdzeni i 16 wątków, więc formuła pasuje do desktopowych APU AMD.

Podobnie jak Raphael, Rembrandt i Phoenix są wyposażone w obsługę pamięci DDR5, do dwóch modułów pamięci na kanał. Konsumenci już od jakiegoś czasu prosili o współczesne APU, które może wykorzystywać DDR5. Zamiłowanie AMD do szybkich pamięci jest dobrze udokumentowane, więc sprawdzenie jak bardzo mogą one skorzystać z szybkich pamięci DDR5 będzie interesujące.

W Rembrandt i Phoenix zabraknie jednak kilku funkcji, takich jak obsługa PCIe 5.0. Rembrandt i Phoenix obsługują tylko PCIe 4.0, więc nie będzie można wykorzystać nośników SSD PCIe 5.0. Rozbudowa i złącza są również nieco ograniczone. Podczas gdy Raphael zapewnia 28 linii PCIe, Rembrandt i Phoenix oferują tylko 20, czyli o 29% mniej linii.

Opcje łączności różnią się oczywiście pomiędzy trzema różnymi rodzinami procesorów Ryzen. Zgodnie z wyciekłą tabelą, jeden wariant Rembrandta (Model 40h) dostarcza trzy porty USB 3.2 Type-C, podczas gdy drugi wariant (Model 44h) dostarcza dwa porty USB 4 i jeden port USB 3.2 Type-C. Ponadto Phoenix podobno przyjeżdża z dwoma portami USB 4 i jednym portem USB 3.2 Typ-C.

Trzeba przyznać, że AMD nie obdarzyło APU należną im miłością w ciągu ostatnich kilku generacji. APU uległy stagnacji w okolicach okresu Zen 3. Ostatnim APU, które AMD wprowadziło na rynek była seria Ryzen 5000G (Cezanne) w 2021 roku. Na nieszczęście układy Zen 3 były wyposażone w układy graficzne Vega. APU AMD czeka więc zasłużona aktualizacja i miejmy nadzieję, że Phoenix będzie w stanie ją zapewnić.