TSMC rozpoczyna rozmowy z niemieckim rządem odnoście dotacji na budowę fabryki w ich kraju
Tajwański producent układów scalonych TSMC prowadzi rozmowy z niemieckim rządem, by w Saksonii wybudować swoją fabrykę układów scalonych. Rozmowy podobno są już na zaawansowanym poziomie i aktualnie rozbijają się poziom dofinansowania przez stronę niemiecką.
Unia Europejska w zeszłym roku przedstawiła European Chips Act, aby złagodzić zasady finansowania rządowego dla fabryk półprzewodników, ponieważ blok próbuje zagwarantować dostawy po niedoborze chipów i zatorach w łańcuchu dostaw podczas pandemii COVID-19.
Według jednej z osób poinformowanych o sprawie, rozmowy między TSMC a Saksonią są „poważne i zaawansowane”, a delegacje ze wschodnich Niemiec ze stolicą w Dreźnie, przyjeżdżały na Tajwan na rozmowy z TSMC. Biorąc pod uwagę wyższe koszty związane z budową w Niemczech, w tym za pracę, TSMC rozmawiało o dotacjach, które mogłoby otrzymać w zamian za budowę fabryki, powiedziała osoba, która odmówiła identyfikacji, ponieważ rozmowy są poufne.
TSMC w grudniu mówiło, że nie ma „żadnego konkretnego planu” budowy fabryki chipów w Niemczech. W styczniu prezes TSMC, C.C. Wei, powiedział, że firma rozmawia z klientami i partnerami o budowie fabryki skoncentrowanej na branży motoryzacyjnej w Europie w oparciu o zapotrzebowanie klientów i poziom wsparcia rządowego. TSMC odmówiło dalszego komentarza.
Rządy Niemiec i Saksonii są skłonne do udzielenia dotacji, ale potrzebują również dalszych funduszy z Unii Europejskiej, powiedziała druga osoba zaznajomiona z sytuacją.
„Bez dotacji nikt nie przyjdzie” – dodała ta osoba.
Rząd Saksonii powiedział, że decyzje o budowie zakładów będą podejmowane przez firmy, ale dodał, że zawsze prowadzi rozmowy z wiodącymi firmami na temat dalszych inwestycji w regionie. Urzędnicy Saksonii rozmawiali z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o ustawie unijnej dotyczącej chipów 6 marca w Brukseli, jak podał rząd landu.
Niemieckie ministerstwo gospodarki powiedziało, że nie może komentować indywidualnych planów firm, ale zaznaczyło, że rząd federalny jest skłonny wspierać i promować projekty produkcji półprzewodników w ramach European Chips Act.
TSMC już prowadzi ekspansję międzynarodową. Przeznaczyło 40 miliardów dolarów na budowę fabryki chipów w amerykańskim stanie Arizona, a także buduje jedną w Japonii i rozważa budowę drugiej. Fabryka w Arizonie, należąca do największych inwestycji zagranicznych w historii USA, rozpocznie produkcję w 2024 roku, wykorzystując zaawansowaną technologię 5-nanometrową. Budowę ogłoszono po uchwaleniu przez USA ustawy przyznającej 53 mld dolarów dotacji i ulg podatkowych dla branży układów scalonych.
Niemiecka fabryka TSMC, jeśli ruszy, będzie prawdopodobnie produkować mniej zaawansowane chipy, zwłaszcza te używane w przemyśle samochodowym, powiedziała pierwsza osoba.
„To są rodzaje chipów, których potrzebuje niemiecki przemysł” – dodała ta osoba.