AMD rozwiązuje problem obsługi pamięci 2DPC w procesorach EPYC Genoa
AMD oświadczyło, że ostatnie doniesienia o potencjalnym błędzie w pamięci procesorów EPYC Genoa są fałszywe, a problem można naprawić poprzez aktualizację BIOS-u.
Mark Papermaster, dyrektor techniczny firmy AMD, został ostatnio poproszony o komentarz na temat doniesień o problemie z pamięcią 2DPC (2-DIMMs per Channel) w procesorach EPYC Genoa podczas ostatniej konferencji dla inwestorów Morgan Stanley.
Jak donosi Tom’s Hardware, Papermaster dał na tyle niejasną odpowiedź, że serwis zwrócił się do AMD po oficjalne oświadczenie. AMD zapewniło, że firma nie będzie musiała ponownie produkować nowych chipów, aby zastąpić obecny produkt, a także wydało wiele aktualizacji BIOS-ów dla klientów OEM AMD, aby umożliwić wsparcie dla konfiguracji 2DPC do końca tego pierwszego kwartału. Obecnie w sprzedaży dostępna jest tylko jedna platforma od producenta Tyan.
Gdy Tom’s Hardware zapytał o wypowiedź Papermastera, AMD wyjaśniło, że informacja dotyczy układów obsługujących nowe konfiguracje 2DPC. Układy te wymagają większej ilości slotów i nie należy ich mylić z oświadczeniem CTO AMD.
AMD wypuściło w zeszłym roku nowe procesory serwerowe EPYC Genoa oferujące dwunastokanałową obsługę pamięci DDR5 oraz liczne innowacyjne interfejsy. Początkowa konfiguracja obsługiwała tylko pojedynczy moduł DIMM w każdym kanale, obsługując pojedynczą pamięć dla każdego dwunastokanałowego kontrolera DDR5. Ze względu na to, że układ był dostarczany z obsługą podwójnych DIMM na każdy kanał pamięci, czyli 2DPC (dwa DIMM-y na kanał), AMD miało zaktualizować BIOS w pierwszym kwartale 2023 roku. Zwiększyłoby to przepustowość kanałów pamięci w procesorach EPYC Genoa, a AMD oferowałoby zaktualizowane konfiguracje zwiększające prędkości pamięci 2DPC.
Charlie Demerjian z serwisu SemiAccurate podpowiedział, że układy AMD z serii EPYC Genoa, które miały pojawić się czerwcu 2022 roku posiadają usterkę w podsystemie pamięci, przez co premiera tych procesorów ma być opóźniona, aby firma mogła przejść przez redesign i respin, tych procesorów co jednocześnie byłoby wysokim kosztem, by poprawić błędy, aby układy działały zgodnie z przeznaczeniem. AMD zapewnia, że wypuszczone na rynek procesory EPYC w masowych dostawach nie potrzebują respinów, ponieważ aktualizacja BIOS-u naprawiła wszelkie bieżące problemy i otworzyła wsparcie dla producentów OEM. Co więcej, to producenci OEM produkują również płyty główne, do tych maszyn. Jednym z nich jest Tyan, który rozpoczął już sprzedaż płyty Transport CX GC68A-B8056, która oferuje wsparcie dla 2DPC.
Spodziewamy się, że prędkości pamięci AMD EPYC Genoa 2DPC będą ograniczone do poziomu poniżej prędkości konfiguracji 1DPC, ale nie wiadomo, jaką różnicę w wydajności spowoduje nowy BIOS. Przekonamy się o tym, jak producent zacznie je wdrażać w większej licznie płyt głównych.