Indonezja: Ford inwestuje w fabrykę materiałów do akumulatorów elektrycznych o wartości 4,5 mld USD

Jak podaje Reuters, amerykański producent samochodów Ford Motor Co podpisał w czwartek ostateczną umowę inwestycyjną z PT Vale Indonesia i chińską firmą Zhejiang Huayou Cobalt na budowę zakładu przetwórstwa niklu o wartości 4,5 miliarda dolarów w południowo-wschodnim Sulawesi w Indonezji. 

Rząd Indonezji zakazał eksportu nieprzetworzonej rudy niklu od 2020 r., aby zapewnić dostawy obecnym i potencjalnym inwestorom, a także zachęca światowych producentów pojazdów elektrycznych, takich jak Tesla i chińska grupa BYD, do inwestowania w tym kraju.

Indonezja, która ma największe rezerwy niklu na świecie, stara się rozwijać przemysł przetwórczy metalu, mając ambicje, by docelowo produkować baterie i pojazdy elektryczne.

Vale i Huayou rozpoczęły budowę zakładu w listopadzie, a komercyjne uruchomienie ma rozpocząć się w 2026 roku.

Febriany Eddy, dyrektor naczelny Vale Indonesia, powiedział, że umowa jest wyjątkowa, ponieważ wprowadza amerykańskiego producenta samochodów do biznesu niklowego. Powiedziała, że Vale ma 30% udziałów w projekcie, a pozostała część jest kontrolowana przez Forda i Huayou.

„Ford może pomóc zapewnić, że nikiel, którego używamy w akumulatorach pojazdów elektrycznych, jest wydobywany i produkowany zgodnie z tymi samymi standardami ESG w ramach naszej działalności na całym świecie” – powiedział podczas ceremonii podpisania umowy Christopher Smith, dyrektor ds. rządowych.

Firmy nie podały, ile Ford zainwestuje w fabrykę, która ma produkować 120 000 ton rocznie osadu wodorotlenku mieszanego, materiału pozyskiwanego z rudy niklu do użytku w akumulatorach pojazdów elektrycznych.