Europejski rynek pracy IT mierzy się nie tylko z niedoborem kadry – aż 2 na 3 menadżerów przyznaje, że umiejętności, jakimi dysponują członkowie ich zespołu, są niewystarczające.
Jak wynika z ankiety Global Knowledge, europejski rynek pracy IT mierzy się nie tylko z niedoborem kadry, ale także luką kompetencyjną wśród zrekrutowanych kandydatów – aż 2 na 3 menadżerów przyznaje, że umiejętności, jakimi dysponują członkowie ich zespołu, są niewystarczające. Dane te pokazują wyraźnie, jak duże jest zapotrzebowanie na narzędzia rozwijające dalsze kompetencje zawodowe. Mniejsze koszty związane z rotacją pracowników, retencja wiedzy w organizacji, możliwość szybszej realizacji nowych projektów oraz budowanie wartości firmy w oparciu o know-how – to argumenty przemawiające za inwestowaniem w szkolenia profesjonalne.
W XX w. za najcenniejsze zasoby przedsiębiorstw uważano aktywa trwałe. Wraz z rozwojem technologii na znaczeniu zaczęły zyskiwać wiedza i kompetencje praktyczne, stąd popularność szkoleń, które dziś stanowią stałą pozycję w budżetach firm. Jak pokazują wyniki badań, wydatki te są uzasadnione.
„Jednym z dużych problemów, z jakim borykają się organizacje, jest luka kompetencyjna. Szczególnie narażony jest sektor IT, gdzie zjawisko to, w związku z dynamicznym rozwojem technologii, stale się pogłębia.” – mówi Piotr Trando, Dyrektor Działu Szkoleń w Linux Polska.
Liczba przedstawicieli branży w ujęciu globalnym, którzy przyznają, że mierzą się z tym problemem wzrosła od 2016 r. aż do 38 proc., wg Global Knowledge. W regionie EMEA brak odpowiednich kwalifikacji wśród pracowników spędza dziś sen z powiek aż 66 proc. menadżerów, w porównaniu do 49 proc. w roku 2016.
”Doradzając naszym klientom, dziś już praktycznie nie spotykamy się z pytaniem, czy inwestować w szkolenia profesjonalne, tylko w jakie inwestować. Kursy dla profesjonalistów IT, to jedna z trudniejszych dziedzin szkoleniowych. Biorą w nich udział osoby, które mają już pewien dorobek zawodowy i szukają bardzo konkretnej wiedzy popartej doświadczeniem, dlatego stawiamy na wiarygodność trenerów. Ogromne znaczenie ma też jakość, stąd duże zainteresowanie szkoleniami autoryzowanymi.” – dodaje Piotr Trando.
Szkolenia profesjonalne – to się opłaca
Z danych Global Knowledge wynika, że kadra zarządzająca w obrębie branży technologicznej widzi szereg korzyści wynikających z zatrudniania osób uczestniczących w tej formie szkolenia. 44 proc. przyznało, że przekłada się to na szybszą realizację obowiązków, a 39 proc. stwierdziło, że posiadają oni wartościowe dla firmy wiedzę i kompetencje.
„Odpowiednio zaplanowane i dobrane do potrzeb, sprawiają, że nawet małe firmy mogą sobie na nie pozwolić. Dzięki nim organizacje zyskują nie tylko skuteczne narzędzie motywacyjne oraz możliwość zbudowania stabilnego zaplecza kadrowego, ale również kontrolę nad nakładami na HR. Koszt utrzymania pracownika jest jak wiadomo mniejszy niż pozyskania i przeszkolenia nowego.” – dodaje Piotr Trando, Linux Polska.
Decydując o tym, w jakie szkolenie zainwestować, warto mieć na uwadze kilka czynników. Oprócz oczywistego, jakim jest dopasowanie tematyki do potrzeb kompetencyjnych zespołu, warto wziąć pod uwagę, czy firma oferująca dane szkolenie lub warsztat posiada status oficjalnego partnera instytucji wydającej certyfikat, czy korzysta z oficjalnych materiałów szkoleniowych.
Celem skutecznego przekazania wiedzy, warto również zadbać o odpowiednią formułę szkolenia. Ostatnie raporty nt. trendów rynkowych wskazują na rozwój takich form, jak social learning, mobile learning czy microlearning (badanie “Elearning market trends and forecast 2017-2021” przeprowadzone przez firmę Docebo). Są to ciekawe nowości, ale wyniki ankiety Linux Polska pokazują, że najbardziej cenione sposoby zdobywania wiedzy to te tradycyjne, takie jak warsztaty praktyczne i szkolenia certyfikowane. Wskazało je odpowiednio 48 i 32 procent ankietowanych. Zaskakująco niski odsetek wskazań przypadł indywidualnej nauce online – zaledwie 13 proc. Tylko niecałe 7 proc. wskazało studia podyplomowe.
Co mają z tego pracownicy?
Jakie korzyści szkolenia profesjonalne niosą dla pracownika? Osoby, które dysponują certyfikatem, są cenniejsze na rynku. Jak wskazuje ankieta Global Knowledge, różnica w zarobkach pomiędzy osobami, które ukończyły certyfikowane szkolenia, i tymi, które nie mają tego punktu w swoim CV w regionie EMEA, wynosi niemal 13 proc., na korzyść tych pierwszych. Jeśli chodzi o konkretne obszary, na które istnieje szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy, na pierwsze miejsce wysuwa się cyberbezpieczeństwo – specjaliści z tego zakresu mogą się pochwalić najwyższym średnim wynagrodzeniem.
Szkolenia profesjonalne niosą więc korzyść dla obydwu stron. Dla pracownika poprzez podnoszenie swoich kompetencji oraz dla przedsiębiorcy, który dzięki wiedzy swojej kadry, może nie tylko
z sukcesem budować rynkową pozycję, ale też skutecznie motywować. A jak wiadomo możliwość rozwoju to jeden z kluczowych czynników wpływających na lojalność pracowników.