To się nazywa wyjście! Cisco zniszczyło niesprzedany sprzęt za 1,9 mld rubli, byle nie wpadł w ręce Rosji.

Amerykański potentat w dziedzinie urządzeń sieciowych, Cisco, zachował się w sposób tyleż godny pochwał, co zaskakujący z punktu widzenia biznesowego, niszcząc rok temu sprzęt za ponad 23 mln dolarów.

Cisco było jedną z pierwszych firm high-tech, które wstrzymały swoją działalność w Rosji i Białorusi po tym, jak rządzona przez Putina Federacja rozpoczęła wojnę napadając na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Rosyjska spółka zależna Cisco fizycznie zniszczyła niesprzedany sprzęt o wartości 1,9 miliarda rubli (23,5 miliona dolarów). Takie informacje podał CNews, powołując się na rosyjską państwową agencję Tass. I chociaż źródło jest wysoce niepewne, to gdyby informacja okazała się prawdą, to Cisco należałyby się brawa za śmiały ruch.

Cisco zniszczyło swoje zapasy sprzętu o wartości prawie 1,9 miliarda rubli (23,5 miliona dolarów) niedawno, bo w styczniu 2023 roku. Fizycznie zniszczony sprzęt to głównie części zamienne do urządzeń firmy, które pozostały nie sprzedane ze względu na obecną politykę narzuconą przez Cisco. Pomimo skutków finansowych Cisco zdecydowało się raczej zniszczyć sprzęt, niż pozwolić, by wpadł w rosyjskie ręce.

Oczywiście, jest tu także czynnik biznesowy. 23,5 miliona dolarów to dużo pieniędzy nawet jak na standardy poważnych firm high-tech. Jednak rzeczywisty koszt wydaje się znacznie większy. Podczas gdy rosyjska agencja informacyjna twierdzi, że sprzęt został zniszczony w styczniu, raport finansowy Cisco za kwartał zakończony 28 stycznia 2023 roku nie wspomina o tym w żaden sposób. Wynika to z faktu, że firma odpisała aktywa o wartości 67 mln USD, w tym części zamienne już importowane do Rosji, a także meble i samochody, po przeprowadzeniu oceny ryzyka swoich aktywów i potencjalnych ekspozycji finansowych w Rosji i Białorusi już w… I kwartale 2022 r. .

Już wtedy firma Cisco zastrzegła, że większość jej aktywów w tych krajach nie może zostać odzyskana. W związku z tym odnotowała jednorazowe obciążenia w wysokości 67 mln USD w kosztach sprzedaży i wydatkach operacyjnych w trzecim kwartale roku podatkowego 2022. Obciążenia te były związane z niemożliwością odzyskania niektórych aktywów i specjalnymi wydatkami na personel, mającymi na celu wsparcie pracowników, których to dotyczy.

Cisco, które odnotowało przychody w wysokości 13,592 mld USD i zysk netto w wysokości 2,773 mld USD w drugim kwartale roku fiskalnego 2023, mogło sobie na taką stratę pozwolić. Sprzęt o wartości 23,5 mln USD i różne aktywa o wartości 67 mln USD to, w skali całego biznesy amerykańskiej firmy niewiele. Z drugiej strony, taka strata jest, mimo to, odczuwalna. Dlatego tym bardziej Cisco należy się pochwała za zrozumiały ruch.