Akcje Alphabet spadły po doniesieniu, że Samsung może porzucić wyszukiwarkę Google dla Bing
Akcje Alphabet Inc spadły w poniedziałek o prawie 4% po doniesieniu, że firma Samsung Electronics rozważa zastąpienie Google przez należącą do Microsoftu wyszukiwarkę Bing jako domyślną na swoich urządzeniach.
Jak podaje Reuters, raport opublikowany przez “New York Times” w weekend podkreśla piętrzące się wyzwania, jakie stawia przed firmą Google (wartą 162 miliardów dolarów rocznie) Bing – drobny gracz, który ostatnio zyskał na znaczeniu po integracji technologii sztucznej inteligencji stojącej za ChatGPT.
Reakcją Google’a na zagrożenie była „panika”, ponieważ firma zarabia szacunkowo 3 miliardy dolarów rocznych przychodów z kontraktu z Samsungiem, jak podaje wspomniany raport, powołując się na wewnętrzne wiadomości. Kolejne 20 miliardów dolarów jest związane z podobnym kontraktem z Apple, który zostanie przedłużony w tym roku.
Google od dziesięcioleci dominuje na rynku wyszukiwarek z udziałem ponad 80%, ale Wall Street obawia się, że firma może zostać w tyle za Microsoftem w szybko rozwijającym się wyścigu AI.
Raport NYT mówi, że Google próbuje pod presją czasu zbudować całkowicie nową wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji, która oferowałaby bardziej spersonalizowane wrażenia niż obecna usługa – która zresztą również ma zostać ulepszona o funkcje AI.
„Inwestorzy martwią się, że Google stał się leniwym monopolistą w wyszukiwarkach, a wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy były dzwonkiem alarmowym” – powiedział James Cordwell, analityk Atlantic Equities.
Cordwell dodał, że potencjalne koszty związane z uczynieniem wyszukiwarki Google bardziej konkurencyjną niż oparty na sztucznej inteligencji Bing, również mogą być powodem do niepokoju.
Firma macierzysta Alphabet straciła 8 lutego wartość 100 miliardów dolarów po tym, jak jej nowy chatbot, Bard, udostępnił niedokładne informacje w filmie promocyjnym, a wydarzenie firmowe nie olśniło.
W poniedziałek akcje firmy spadły do 104,90 USD i wymazały prawie 50 miliardów USD z kapitalizacji rynkowej Alphabet. Tymczasem Microsoft osiągnął lepsze wyniki niż szerszy rynek, notując wzrost o 1%.