Włochy przeznaczają fundusze na ochronę pracowników przed zagrożeniem związanym z zastąpieniem ich przez AI

Włochy w poniedziałek przeznaczyły 30 milionów euro (33 miliony dolarów) na poprawę cyfrowych umiejętności bezrobotnych, a także tych pracowników, których miejsca pracy mogą być najbardziej zagrożone postępem automatyzacji i rozwojem sztucznej inteligencji. 

Jak podaje Reuters, według Fondo per la Repubblica Digitale (FRD), utworzonej w 2021 r. przez władze Rzymu w celu udoskonalenia umiejętności cyfrowych Włochów, 54% osób w wieku 16-74 lat nie ma ich nawet na poziomie podstawowym w porównaniu ze średnią 46% w UE.

FRD oświadczył, że automatyzacja może zagrozić szerokiemu zakresowi miejsc pracy, powołując się na sektory, w tym transport i logistykę, wsparcie biurowe i administrację, produkcję, usługi i sektor detaliczny. Rosnące rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji (AI) i automatyzacji oraz szybki rozwój narzędzi, takich jak ChatGPT, przyciągnęły uwagę prawodawców i organów regulacyjnych w kilku krajach.

Fundusze na doskonalące szkolenia będą rozdzielane na dwa sposoby – poinformowała FRD. Z całej kwoty 10 mln euro zostanie przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji osób, których miejsca pracy są narażone na duże ryzyko zastąpienia z powodu automatyzacji i innowacji technologicznych.

Pozostałe 20 mln euro zostanie przeznaczone na pomoc osobom bezrobotnym i nieaktywnym zawodowo w rozwijaniu umiejętności cyfrowych, które zwiększą ich szanse na wejście na rynek pracy, powiedział FRD.

Wielu ekspertów twierdzi, że potrzebne są nowe przepisy regulujące sztuczną inteligencję ze względu na jej potencjalny wpływ na bezpieczeństwo narodowe i edukację, a także miejsca pracy. Chatbot ChatGPT był niedostępny we Włoszech przez około cztery tygodnie, dopóki jego twórca, OpenAI, nie zajął się kwestiami zgłoszonymi przez włoski organ ochrony danych pod koniec kwietnia.