Siemens podnosi prognozę na cały rok pod dobrych wynikach w drugim kwartale
Siemens podniósł w środę całoroczne prognozy dotyczące sprzedaży i zysku po tym, jak niemiecka grupa inżynieryjno-technologiczna pokonała prognozy sprzedaży w drugim kwartale.
Jak podaje Reuters, utrzymujący się duży popyt pomógł również działom automatyki przemysłowej i inteligentnych budynków Siemensa osiągnąć najwyższy w historii zysk kwartalny, podczas gdy biznes związany z mobilnością, który obejmuje pociągi, tabor kolejowy i systemy transportowe, powrócił do zysków po zeszłorocznym tąpnięciu spowodowanym wycofaniem się grupy z Rosji.
Wyniki firmy Siemens, której czujniki, sterowniki i oprogramowanie są wykorzystywane w fabrykach, systemach transportowych i budynkach, są postrzegane jako wskaźniki kondycji szeroko rozumianej gospodarki przemysłowej. Wyniki podkreślają niedawny trend wzrostowy w światowym przemyśle, odzwierciedlony w wynikach rywali, w tym ABB i Alstom.
„Mieliśmy bardzo udane pierwsze półrocze – powiedział dziennikarzom dyrektor generalny Roland Busch. – Chcemy teraz dalej wykorzystywać nasz wyjątkowy portfel zamówień i siłę realizacji. Oznacza to, że – pomimo niestabilnego otoczenia – jesteśmy bardzo pewni drugiego półrocza”.
Firma oczekuje obecnie porównywalnego wzrostu przychodów o 9% do 11% w ciągu 12 miesięcy do końca września, w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu o 7% do 10%. Siemens spodziewa się również wzrostu bazowego podstawowego zysku na akcję do przedziału od 9,60 euro do 9,90 euro, z 8,90 euro do 9,40 euro, które prognozował w lutym.
Firma już w lutym podniosła swoje prognozy na cały rok, powołując się na duży popyt i ogromny portfel zamówień, który w drugim kwartale wzrósł do 105 miliardów euro (115,58 miliardów dolarów). Podwyższone prognozy pojawiły się po tym, jak Siemens poinformował, że jego przychody w drugim kwartale wzrosły o 14% do 19,42 mld euro (21,38 mld dolarów).
Analitycy w ankiecie opracowanej przez firmy spodziewali się 18,59 miliarda euro. Zysk przemysłowy w ciągu trzech miesięcy do końca marca wzrósł o 47% do 2,61 mld euro, nie osiągnąwszy pułapu prognoz na 2,70 mld euro.
Dochód netto Siemensa prawie się potroił do 3,55 miliarda, dzięki temu, że firma zaksięgowała niepieniężny zysk w wysokości 1,59 miliarda euro z odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości związanego z inwestycją w Siemens Energy. Firma prawdopodobnie ogłosi również jeszcze w tym roku swoje plany zainwestowania pozostałych 31,9% udziałów w Siemens Energy.