Nowe narzędzie oferuje przetrwanie błędu BSOD systemu Windows
Interesujące nowe narzędzie dla komputerów PC przełącza użytkowników do powłoki Linuksa w przypadku awarii systemu Windows. Narzędzie BugCheck2Linux od NSG650, niedawno wyróżnione przez NTDEV na Twitterze, wykorzystuje funkcję wywołania zwrotnego sprawdzania błędów w systemie Windows, aby uruchomić plik wykonywalny – nawet po awarii BSOD (Blue Screen of Death). „Śmierć” nie jest więc w tym przypadku końcem, a jedynie początkiem Linuksa.
Nie jest powszechnie wiadomo, że programy mogą działać po BSOD systemu Windows, ale BugCheck2Linux rozszerza obecne możliwości uruchamiania plików wykonywalnych za pomocą „funkcji wywołania zwrotnego sprawdzania błędów”, aby uruchomić zupełnie inny system operacyjny. Informacje na temat przeznaczenia procedury wywołania zwrotnego sprawdzania błędów można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft Learn.
BugCheck2Linux działa jako sterownik, który z kolei „uruchamia malutki emulator RISC V z systemem Linux”. NSG650 twierdzi, że wyjście ekranu wykorzystuje bootvid.dll, a wejście opiera się na odpytywaniu sterownika klawiatury PS/2. Deweloper przypisuje ReactOS Project za dokumentację bootvid, mini-rv32ima za emulator RISC V i obraz Linuksa oraz OSdev Wiki za dokumentację PS/2.
Istnieją pewne poważne ograniczenia dotyczące instalacji Linuksa, która może zostać uruchomiona po BSOD systemu Windows. Na przykład wyjście wyświetlacza jest ograniczone do 640 x 480 pikseli i 16 kolorów, system będzie działał tylko na systemach opartych na BIOS (nie UEFI), działa wolno, a obsługa klawiatury ma ograniczenia, takie jak brak możliwości cofania się. Innymi słowy, to narzędzie BSOD nie przenosi użytkownika do nowoczesnej instalacji Ubuntu.
Sama w sobie możliwość kontynuowania korzystania z komputera po BSOD jest imponująca, ale przyszły potencjał wykraczający poza niewielki, ograniczony system operacyjny Linux jest tym, co przyciąga wyobraźnię.
W powyższym filmie NTDEV można zobaczyć, jak programista Tiny11 powoduje awarię instalacji systemu Windows 11, wykonując winini (jako administrator) w PowerShell. Następnie można zobaczyć instalację Linuksa działającą po BSOD.