Rynek pamięci masowych w EMEA rośnie o 8,3%

Dane dotyczące rynku pamięci masowych napawają optymizmem. Mimo trudnych warunków, ta część branży prężnie się rozwija. 

Negatywny wpływ wojny na Ukrainie na sytuację makroekonomiczną w Europie nie powstrzymał szybkiego wzrostu rynku systemów pamięci masowej dla przedsiębiorstw w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA), który w ostatnim kwartale 2022 roku wzrósł o 8,3%, według danych IDC.

 

„Wyraźna poprawa łańcuchów dostaw pamięci masowych i silny trend budowania gospodarki opartej na danych, która przyspieszyła od czasu pandemii, przy jednoczesnym wzroście ataków ransomware, wyraźnie przesunęły inwestycje w pamięci masowe na wyższe miejsce na liście priorytetów wielu dyrektorów ds. informatyki” wyjaśnia Jarek Smulski, starszy menedżer programu w IDC Systems & Infrastructure Solutions. „Ponadto potrzeba zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i budowy bardziej zrównoważonych centrów danych podsyciła trend zastępowania istniejących macierzy bardziej energooszczędnymi systemami all-flash”.

 

Organizacje w regionie EMEA zostały szczególnie dotknięte konfliktem na Ukrainie i musiały szybko dostosować się do gwałtownie rosnących cen energii, wielokrotnie przerywanych łańcuchów dostaw i wzrostu cyberzagrożeń. Miało to również wpływ na wydatki rządów w tym regionie na IT w celu lepszej ochrony infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi hakerami.

 

Przedłużająca się wojna na Ukrainie i wysokie ceny surowców, a także duże inwestycje poczynione w 2022 r. przełożą się na krótkoterminowe ograniczenie wydatków na magazynowanie. W dłuższej perspektywie rosnące znaczenie obciążeń AI/ML, rozwój przetwarzania brzegowego, zwiększające się wolumeny danych oraz modernizacja infrastruktury pamięci masowej będą miały pozytywny wpływ na inwestycje w pamięć masową.