Intel zmienia nazwy procesorów. Pożegnajcie się z Core i5 czy Core i7.

Intel wprowadza istotny rebranding produktowy dla CPU. Teraz zamiast Core i3/i5/i7 czy i9 nazewnictwo obejmie Intel® Core™ Ultra i Intel® Core™. Nowy branding zaczynie obowiązywać od nadchodzącej generacji Intel Meteor Lake.

„Nasza mapa drogowa dla klientów pokazuje, w jaki sposób Intel stawia na innowacyjność i przywództwo technologiczne dzięki produktom takim jak Meteor Lake, które koncentrują się na efektywności energetycznej i sztucznej inteligencji na dużą skalę. Aby lepiej dostosować się do naszych strategii produktowych, wprowadzamy strukturę brandingową, która pomoże kupującym komputery PC lepiej odróżnić najlepsze z naszych najnowszych technologii i naszą główną ofertę”. – Caitlin Anderson, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Client Computing Group Sales

Nowa struktura nazewnictwa jest dość prosta. Intel wprowadza nową markę Core Ultra dla najbardziej zaawansowanych procesorów klienckich. Jednostki Core (bez „Ultra”) będą reprezentowały niższy i średni segment wydanościowy. Znika też charakterystyczne „i” w nazwach CPU. Tym samym, podzieli to ofertę producenta na dwie grupy:

  • Intel Core

A więc Core 3, Core 5, Core 7. W nazwie konkretnego modelu ma pojawić się czterocyfowy kod, którego charakterystki jeszcze nie poznaliśmy. Intel podaje jednak, że będzie to oznaczenie pozwalające łatwo zidentyfikować konkretne obszary zastosowań danego procesora.

  • Intel Core Ultra

Czyli układy Core Ultra 5, Core Ultra 7 i Core Ultra 9. Co dokładnie będzie odróżniało je od „zwykłych” modeli? Tego, póki co, nie wiemy. Osobiście stawiałbym na to, że będą to jednostki z wyższą częstotliwością, a do tego odblokowanym mnożnikiem. Nazewnictwo tej serii również zachowa czteroznakowy kod.

Inne zmiany

Producent odświeżył także logotypy Intel Evo oraz Intel vPro. vPro będzie miał teraz niejako trzy stopnie zaawansowania: Intel vPro Essentials, Intel vPro Enterprise i Intel vPro evo Edition.

Szczególnie ciekawe ma być natomiast to, że Intel chce odejść od silnego wskazywania znaczenia konkretnych generacji CPU w swojej komunikacji. Dlaczego? Nie do końca to rozumiem – dotychczas to właśnie wyraźnie starzejąca się generacja posiadanego CPU podsuwała mi myśl o upgrade posiadanego komputera.