Intel ogłasza nową, wielką inwestycję w Polsce.

16 czerwca we Wrocławiu ogłoszono kluczową dla rozwoju możliwości produkcyjnych z zakresu półprzewodników w Europie inwestycję. Pod Wrocławiem stanie nowy obiekt Intela. Wspólnego ogłoszenia dokonali CEO Intela, Pat Gelsinger oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Intel rozwija swoją sieć inwestycji produkcyjnych w Europie. Obok, będącej w budowie, wielkiej fabryki w niemieckim Magdeburgu, kolejna stanie całkiem niedaleko jak na skalę kontynentu: pod Wrocławiem. Lokalizacja oczywiście nie jest przypadkowa. Będzie to podwrocławska Miękinia. Wrocław jest znakomicie skomunikowany zarówno z Europą Zachodnią i Wschodnią, nie najgorzej także z Południową. Amerykański producent otworzy zakład o wartości inwestycyjnej 4,6 mld dolarów, czyli ok. 18,7 miliarda złotych. Efektem będzie także około 2 000 miejsc pracy.

Czym zajmować się będzie nowy zakład Intela pod Wrocławiem?

Nie będzie to fabryka wytwarzająca chipy, a zakład skupiony na packaging i assembly oraz testach jakościowych. To, wbrew pozorom, wyjątkowo ważna część łańcucha dostaw, ponieważ stanowi ostatnie ogniwo przed trafieniem produktu do dystrybucji. Do zakładu Intela w Polsce trafiać będą wafle krzemowe z zakładów w Irlandii i Niemczech.

Kiedy wystartuje budowa nowej inwestycji Intela w Polsce? Faza projektowania rozpocznie się, według deklaracji Intela, błyskawicznie. Potrzebne będzie oczywiście zgoda UE na budowę, jednak obecność przedstawicieli struktur europejskich na konferencji prasowej we Wrocławiu może sugerować, że nie będzie trzeba na to długo czekać.

– To dla nas wielki zaszczyt, że największą inwestycję typu greenfield w historii Polski przeprowadzi Intel, legenda Doliny Krzemowej […]. Układy scalone i półprzewodniki to technologie o przełomowym znaczeniu w XXI wieku, dlatego cieszymy się, że zwiększy się znaczenie Polski w globalnym łańcuchu dostaw – powiedział premier RP, Mateusz Morawiecki

– Polska jest już miejscem operacji firmy Intel. Położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii. To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych w ujęciu globalnym, oferuje przy tym duży potencjał związany z bazą utalentowanych pracowników, którym będziemy pomagać w rozwoju – powiedział we Wrocławiu Pat Gelsinger, CEO Intel

– Czy Polska może być centrum nowej doliny krzemowej? Uważam, że tak – powiedział ambasador USA w Polsce

Przypominamy, że kilka miesięcy temu Country Manager Intela w Polsce, Michał Dżoga stwierdził, że „Obecność Intela w Europie będzie coraz większa”. Niewątpliwie to spostrzeżenie się potwierdza teraz. Całą rozmowę z szefem „niebieskich” w Polsce można zobaczyć tutaj:

„Jasna przyszłość przed rynkiem PC oraz rozwiązań do druku” – podkreśla Bernhard Fauser z HP Inc. w programie IT Reseller TV „Liderzy Branży”