IS–Wireless wybrany jako dostawca prywatnej sieci 5G dla Przemysłu 4.0 w Niemczech
Konsorcjum liderów niemieckiego przemysłu pod nazwą CampusDynA w skład, którego wchodzą Gestalt Robotics, T-Systems, OSRAM, Fraunhofer oraz Werner-von-Siemens Center (WvSC) for Industry and Science, wybrało IS-Wireless na dostawcę sieci 5G w modelu Open RAN. Zostanie ona uruchomiona w Berlinie w bieżącym roku.
Firmy tworzące konsorcjum są zainteresowane potencjałem prywatnych sieci 5G w modelu Open RAN w zastosowaniach przemysłowych w tym m.in. na potrzeby autonomicznych robotów mobilnych (AMRs), czy w celu optymalizacji zużycia energii w zakładach produkcyjnych. IS-Wireless będzie wspierać konsorcjum w tych działaniach, dostarczając kompletną sieć radiową 5G RAN (Radio Access Network), obejmującą O-RU (końcówki radiowe), O-DU (Distributed Units) i O-CU (Centralised Units).
– Cieszymy się, że prywatne sieci 5G oparte o nasze najnowsze technologie budzą coraz większe zainteresowanie – mówi Sławomir Pietrzyk, Prezes i Założyciel IS-Wireless. – Fakt, że zostaliśmy wybrani przez niemieckie konsorcjum spośród grupy silnych konkurentów, jest dla nas potwierdzeniem, że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju naszych produktów. Funkcjonalność i jakość rozwiązań mają ogromne znaczenie, szczególnie w zastosowaniach dla Przemysłu 4.0
– Cieszymy się z nadchodzącej współpracy z IS-Wireless. Stabilne prywatne sieci 5G stanowią fundament dla nowatorskich urządzeń AMRs komunikujących się przez nasze oprogramowanie NavigateSYS. Nadrzędnym celem projektu badawczego jest osiągnięcie optymalnego poziomu alokowania zasobów w sieci, a w efekcie wydajniejsze wykorzystanie przepustowości. Praca ta pozwala nam rozwijać nowe, jeszcze bardziej inteligentne modele działania AMRs. Jesteśmy dumni mogąc uczestniczyć w tym projekcie – komentuje prof. dr inż. Jens Lambrecht, Dyrektor Zarządzający w Gestalt Robotics.
Firma dostarczy również near-RT RIC (RAN Intelligent Controller) wraz z oprogramowaniem, tzw. xApps, zapewniając niezbędną wydajność sieci w wymagających warunkach pracy autonomicznych robotów mobilnych. Udane wdrożenie prywatnej sieci 5G w Berlinie jest dla CampusDynA priorytetem i pozwoli osiągnąć cel projektu, czyli zrozumienie potencjału sieci w modelu Open RAN dla zastosowań przemysłowych.
– Dzięki środowisku do prowadzenia testów w berlińskim Werner-von-Siemens Centre for Industry and Science możemy w praktyce sprawdzać działanie najnowszych trendów technologicznych już na wczesnym etapie ich rozwoju, takich jak Open RAN działający z naszą platformą robotyczną “Autonomus Logistics”. Następnie, gdy te rozwiązania przedstawiają realną wartość, możemy je demonstrować naszym klientom – mówi Lutz Schneider, Product Owner Autonomous Logistics w T-Systems.
– Sieci 5G w modelu Open RAN od IS-Wireless stanowią ogromną wartość dodaną dla infrastruktury przemysłowej wykorzystywanej w projektach badawczych z udziałem naszych partnerów – mówi Peter Höhmann, project manager w Werner-von-Siemens Centre for Industry and Science.
IS-Wireless opracowuje i dostarcza rozwiązania sieciowe 5G i 4G. Ostatnio dostarczył 5G RAN (Radio Access Network) do pierwszej w Polsce prywatnej sieci 5G dla Przemysłu 4.0 w modelu otwartym w Hub4Industry w Krakowie. Firma prowadzi również wdrożenia w Wielkiej Brytanii oraz w Azji Południowo-Wschodniej. IS-Wireless został wymieniony jako jeden z kilku europejskich dostawców sieci RAN przez wiodących operatorów telekomunikacyjnych, w tym Deutsche Telekom, Orange, Telecom Italia (TIM), Telefónica i Vodafone w raporcie „BUDOWANIE EKOSYSTEMU OTWARTEGO RAN DLA EUROPY”. Firma jest członkiem O-RAN Alliance.