Huawei wspierany przez chińskiego producenta komputerów PC ujednolicają ekosystem dzięki procesorom Phytium, które bazują na architekturze Arm

Stany Zjednoczone umieściły na czarnej liście zarówno Huawei, jak i Phytium, chińskiego producenta procesorów, mimo to biznes nadal się rozwija. Huawei poinformował w zeszłym tygodniu, że nawiązał współpracę z państwową China Electronics Corporation (CEC) w celu zbudowania zunifikowanego ekosystemu sprzętowo-programowego w oparciu o własne procesory Kunpeng i objęte sankcjami USA procesory Phytium firmy Tianjin Technology, donosi HuaweiCentral.

Wspólny ekosystem będzie nosił nazwę Penteng i umożliwi CEC wykorzystanie zarówno chipów Kunpeng, jak i Phytium w swoich urządzeniach bez wprowadzania większych zmian. Ponadto firmy planują zaprosić do projektu nowych partnerów.

Współczesne procesory Kunpeng i Phytium wykorzystują architekturę zestawu instrukcji Armv8 i są kompatybilne z chińskimi algorytmami kryptograficznymi, więc zapewnienie, że oba procesory obsługują te same programy, nie powinno być zbyt trudne. Po stronie sprzętowej sprawy staną się trudniejsze, ponieważ nowoczesne chipy wykorzystują różne technologie procesowe i różne opakowania. Dlatego też okaże się, w jaki sposób te różnice zostaną rozwiązane przez inżynierów pracujących nad projektem Penteng.

Zarówno ramię Huawei zajmujące się projektowaniem chipów HiSilicon, jak i Tianjin Phytium Technology znajdują się na czarnej liście rządu USA i nie mają dostępu do najnowocześniejszych technologii produkcyjnych. W rezultacie obie firmy muszą znaleźć sposób na produkcję konkurencyjnych chipów w kraju. W związku z tym prawdopodobne jest, że firmy ujednolicą formy i opakowania swoich procesorów nowej generacji. Chociaż partnerstwo obejmuje skupienie się na Phytium, rzekomo spółce zależnej CEC, Phytium nie ogłosiło jeszcze oficjalnie swojego udziału w projekcie Penteng.

Współpraca ta obejmuje nie tylko udoskonalenie oprogramowania, a także ujednolicenie niektórych części sprzętowych, ale także plany rozszerzenia ekosystemu poprzez zaproszenie większej liczby partnerów w ramach programu certyfikacji. Ta wspólna praca daje możliwość zaprojektowania szerokiej gamy produktów, które mogą obsługiwać wszystkie nowoczesne obciążenia, w tym centra danych w chmurze, przetwarzanie brzegowe i komputery klienckie. Ponadto Huawei i CEC zobowiązały się do wykorzystania pojawiających się możliwości biznesowych z Penteng.

Budowanie ekosystemu obejmującego sprzęt i oprogramowanie opracowane w Chinach wydaje się dość znaczącym posunięciem, ponieważ sprawi, że chińska branża IT będzie ogólnie bardziej konkurencyjna. Programy dla platform x86 z systemem Windows lub Linux działają na odpowiednich komputerach PC wszystkich producentów. W przeciwieństwie do tego, nie zawsze ma to miejsce w przypadku chińskich programów i komputerów PC od różnych dostawców.