Chiny opracowują zasady korzystania z technologii rozpoznawania twarzy 

Chiński regulator cyberprzestrzeni poinformował we wtorek, że wydał projekt zasad nadzoru nad zarządzaniem bezpieczeństwem technologii rozpoznawania twarzy w kraju, co jest konsekwencją publicznych obaw dotyczących nadużywania tej technologii. 

Jak podaje Reuters, identyfikacja biometryczna, zwłaszcza rozpoznawanie twarzy, stała się powszechna w Chinach. W 2020 roku lokalne media podały, że rozpoznawanie twarzy było używane do aktywacji dozowników papieru toaletowego w publicznych toaletach, co wzbudziło wówczas obawy zarówno opinii publicznej, jak i organów regulacyjnych.

Według “South China Morning Post” od tego czasu wiele chińskich sądów i samorządów wydało orzeczenia przeciwko firmom i nałożyło na nie grzywny za nadużywanie funkcji rozpoznawania twarzy.

Cyberspace Administration of China (CAC) stwierdził, że technologia rozpoznawania twarzy może być wykorzystywana do przetwarzania informacji o twarzy tylko wtedy, gdy istnieje określony cel i wystarczająca konieczność oraz przy ścisłych środkach ochronnych. Ponadto korzystanie z technologii będzie również wymagało zgody osoby fizycznej, powiedział CAC w oświadczeniu. Dodano, że w przypadkach, w których metody te są równie skuteczne, należy preferować rozwiązania identyfikacji niebiometrycznej w stosunku do rozpoznawania twarzy.

Projekt przepisów CAC podany do wiadomości we wtorek mówi między innymi, że urządzenia do przechwytywania obrazu i identyfikacji osobistej nie powinny być instalowane w pokojach hotelowych, publicznych łazienkach, przebieralniach, toaletach i innych miejscach, które mogą naruszać prywatność innych osób. Regulator dodał, że urządzenia do przechwytywania obrazu powinny być instalowane w miejscach publicznych wyłącznie w celach związanych z bezpieczeństwem publicznym i z widocznymi znakami ostrzegawczymi obok nich.

Projekt przepisów pojawia się na fali wysiłków Pekinu zmierzających do zaostrzenia przepisów dotyczących danych poprzez wydanie szeregu regulacji. Przede wszystkim Chiny wprowadziły swoje pierwsze prawo dotyczące prywatności użytkowników, ustawę o ochronie danych osobowych, w 2021 r., próbując powstrzymać firmy przed nadmiernym wykorzystywaniem danych użytkowników.