Samsung zaprezentował szereg nowości w tym PBSSD i nośnik o pojemności 256 TB
Samsung, podczas Flash Memory Summit, przedstawił nośniki SSD o pojemności 256 TB i dyski PBSSD w skali petabajtów.
Samsung bierze udział w konferencji Flash Memory Summit w Kalifornii, prezentując swoje najnowsze produkty i ogłaszając przełomowe technologie. Hasłem Samsunga podczas wydarzenia było: „Jak innowacje w zakresie pamięci kształtują produkty i usługi”.
Pierwszą z nowości jest serwerowy dysk SSD Samsung PM1743, który został po raz pierwszy zaprezentowany na targach FMS w zeszłym roku. Jest teraz dostępny w pojemnościach do 15,36 TB i został wzbogacony o interfejs PCIe 5.0. Zmodernizowany interfejs oznacza, że nowy dysk jest w stanie „osiągnąć dwukrotnie większą efektywność energetyczną niż jego poprzednik”, jak podaje Samsung. Według Samsunga pierwsi użytkownicy nowego PM1743 przeznaczyli go do użytku w generatywnej sztucznej inteligencji.
Kolejna nowość to nośnik dla serwerów w standardowej 2,5-calowej obudowie z PCIe 5.0 – model SSD Samsung PM9D3a. Dzięki 8-kanałowemu kontrolerowi ten dysk będzie do 2,3 razy szybszy niż jego poprzednik. Będzie dostępny najpierw w pojemnościach do 15,36 TB, a później także do 30,72 TB.
Samsung stara się także zapewnić swoim użytkownikom potężne pojemności. Dlatego też koreańska firma stworzyła dysk SSD o pojemności 256 TB. Chociaż nie podano jego dokładnej specyfikacji, nośniki te prawdopodobnie wykorzystują pamięci typu QLC NAND. Inżynierom Samsunga przyświecał tu wyraźnie jeden cel: zmniejszyć pobór energii w całym podsystemie pamięci masowej. W testach zaprezentowanych przez producenta nowy dysk SSD o pojemności 256 TB zużywał siedem razy mniej energii niż zestaw ośmiu dysków SSD o pojemności 32 TB.
Na koniec Samsung zaprezentował na szczycie swoją najnowszą architekturę PBSSD. Tak – mowa o rozwiązaniu w skali petabajtów (PT). Dzięki tak dużej pojemności w jednym urządzeniu, Samsung może zapewnić sobie dominację w ofercie dla hyperscalerów, takich jak AWS, Microsoft, Google czy Meta. Platforma ta prawdopodobnie korzystała z technologii o nazwie Flexible Data Placement (FDP). Stanowi ona sposób na optymalizację rozmieszczenia danych w celu zwiększenia przewidywalności i wydajności w rzeczywistych obciążeniach hiperskalowych. Oprogramowanie stojące za FDP jest całkowicie otwarte.