TSMC żałuje decyzji o budowie fabryki w Arizonie?
TSMC, chociaż większość swojej produkcji ma zlokalizowanej na Tajwanie, to od niedawna inwestuje w zakłady zlokalizowane w innych krajach i regionach świata, w tym w USA. Niestety, jak twierdzi branżowy ekspert, amerykańska lokalizacja nie była szczególnie fortunna.
Według tajwańskiego eksperta branżowego pracującego w USA, problemy firmy TSMC w fabryce chipów w Arizonie wynikają ze złego wyboru lokalizacji. Pierwotnie fabryka TSMC w Arizonie miała rozpocząć produkcję chipów w przyszłym roku, ale firma potwierdziła na ostatniej konferencji wynikowej, że start zakładu został opóźniony do 2025 r.
Firma twierdzi, że nie była w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników do zainstalowania zaawansowanych maszyn do produkcji chipów w fabryce. Jednak według dr Xu Jigao, eksperta branżowego, zakład w Arizonie powinien był znajdować się gdzie indziej, ponieważ stwarza kilka problemów dla TSMC. Dr Xu skomentował sytuację w programie online, a jego wypowiedzi zostały przekazane przez sieć United Daily News. Xu ma doktorat z inżynierii budowlanej i zakładał firmy budowlane w Ameryce, które specjalizują się w budowaniu projektów publicznych. Podczas wywiadu powiedział, że wybór Arizony przez TSMC na miejsce produkcji chipów stwarza firmie nowe problemy, których można by uniknąć, gdyby zdecydowała się wybrać inną lokalizację.
Według niego położenie Arizony sprawia, że jest ona podatna na niedobory wody z powodu coraz bardziej kapryśnej rzeki Kolorado. Ułatwieniem nie są także niedobory wykwalifikowanej kadry w regionie. Doktor Xu dodał, że TSMC powinien był pomyśleć o niedoborze siły roboczej, który teraz wpływa na harmonogram masowej produkcji fabryki, zanim zaczął budować fabrykę. Podał również przykłady innych firm, w tym rywala TSMC Samsunga oraz producentów samochodów Toyota i Hyundai, które z powodzeniem zbudowały zakłady w Ameryce. Według eksperta są one zlokalizowane w stanach znacznie bardziej korzystnych do inwestowania, takich jak Teksas czy Alabama.
Warto pamiętać, że TSMC rywalizuje w regionie, także o pracownika. Intel również ma zakład produkcyjny w Arizonie, a także rozbudowuje kolejny zakład, dodając nowe linie produkcyjne. Intel ma solidny ekosystem łańcucha dostaw w stanie i współpracuje z uniwersytetami, co zapewnia stały dopływ nowych pracowników. TSMC jest natomiast na amerykańskiej ziemi nowicjuszem.
Dr Xu dodał, że tajwańska firma powinna uczyć się na przykładzie firm koreańskich i japońskich, które z sukcesem zadomowiły się w produkcji w Ameryce. TSMC jest jedną z niewielu dużych tajwańskich firm na świecie i pierwszą tego rodzaju, która otworzyła zakłady w USA.