Arm wycenia IPO na 51 dolarów za akcję i tym samym wycenia spółkę na ponad 54 miliardy dolarów 

Arm, firma zajmująca się projektowaniem chipów, która dostarcza podstawowych technologii takim firmom jak Apple i Nvidia, wyceniła swoją pierwszą ofertę publiczną na 51 dolarów za akcję. 

Jak podaje CNBC, w pełni rozwodniona kapitalizacja rynkowa Arm, obejmująca pozostające w obrocie jednostki akcji zastrzeżonych, wynosi ponad 54 miliardy dolarów przy cenie ofertowej 51 dolarów. Spółka poinformowała w komunikacie prasowym, że w czwartek rozpocznie notowania pod symbolem „ARM”.

Będzie to największa oferta technologiczna roku. Wycena Arma dla firmy produkującej chipy jest niezwykle bogata w porównaniu z jakimkolwiek graczem na rynku innym niż Nvidia. Przy cenie 54 miliardów dolarów Arm miałby stosunek ceny do zysków wynoszący około 104, w oparciu o zysk za ostatni rok finansowy. Nvidię wycenia się na 108-krotność zysków, ale to po prognozie wzrostu przychodów o 170% w bieżącym kwartale, napędzanego chipami AI. Invesco PHLX Semiconductor ETF, który ma mierzyć wydajność 30 największych amerykańskich producentów chipów, ma stosunek ceny do zysku na poziomie około 25.

Brytyjska spółka notuje na giełdzie Nasdaq co najmniej 95,5 mln amerykańskich akcji depozytowych, a SoftBank, jej obecny właściciel, będzie kontrolował około 90% wyemitowanych akcji spółki. Oferta znajduje się na szczycie oczekiwanego przedziału cenowego Arma wynoszącego od 47 do 51 dolarów.

Arm podał w swoim prospekcie, że przychody za rok obrotowy kończący się w marcu spadły o mniej niż 1% w porównaniu z rokiem poprzednim do 2,68 miliarda dolarów. Dochód netto w roku finansowym 2023 spadł o 22% do 524 mln dolarów. Arm płynie na fali emocji związanych ze sztuczną inteligencją, chcąc po prawie dwuletniej przerwie otworzyć rynek nowych ofert publicznych na rynku technologii.

Wielu najważniejszych klientów Arma, w tym Apple, Google, Nvidia, Samsung, AMD, Intel i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, oświadczyło, że kupią akcje w ramach oferty.

Technologia Arm jest stosowana w 99% procesorów mobilnych na całym świecie. Architektura ta opisuje, jak działa centralny procesor na najbardziej podstawowym poziomie, na przykład jak wykonywać działania arytmetyczne lub jak uzyskać dostęp do pamięci komputera.

Podczas gdy niektórzy klienci Arma po prostu korzystają z zestawu instrukcji i projektują własne procesory, Arm udziela także licencji na całe własne projekty producentom chipów, których mogą używać ich jako rdzeni procesorów we własnych chipach.

Amazon wykorzystuje konstrukcje procesorów Arm w niektórych swoich chipach serwerowych. W prezentacji dla inwestorów przedstawiciele Arm powiedzieli, że firma ma przestrzeń do rozwoju poza smartfony i chce projektować więcej chipów dla centrów danych i zastosowań AI. Oczekuje, że do 2025 roku całkowity rynek projektów chipów będzie wart około 250 miliardów dolarów.

Firma została założona w 1990 roku w celu budowy chipów do urządzeń z bateriami i rozkwitła, gdy zaczęto ją powszechnie stosować w chipach do smartfonów. Zestaw instrukcji Arma zużywa mniej energii niż architektura x86 stosowana w chipach komputerów PC i serwerów firm Intel i AMD.

Arm. Czy firma ma szanse zarobić na AI?