KT proponuje prace telekomunikacyjne w odbudowującej się Ukrainie

Południowokoreański gigant telekomunikacyjny KT Corp., po udziale w czwartkowym forum zorganizowanym przez Ministerstwo Gruntów, Infrastruktury i Transportu Korei Południowej w stolicy Ukrainy, Kijowie, zasugerował rządowi Ukrainy sposoby ulepszenia infrastruktury telekomunikacyjnej w rozdartym wojną kraju i działania w sposób zapewniający efektywność energetyczną.

Jak informuje „Korea Herald”, w 2018 roku KT uruchomiło w Korei pierwszą na świecie sieć państwową reagującą na katastrofy. Podobne rozwiązanie zaproponowano Ukrainie. Dodatkowo KT zaproponował zwiększenie bezpieczeństwa narodowego poprzez rozwiązania w zakresie szyfrowania kwantowego oraz umożliwienie zintegrowanego i stabilnego zarządzania danymi i działania na Ukrainie poprzez budowę zintegrowanego centrum danych przeznaczonego wyłącznie dla rządu.

KT znalazła się wśród 18 państwowych i prywatnych firm specjalizujących się w mieszkalnictwie, wodociągach publicznych, lotniskach, technologiach środowiskowych, budownictwie, pojazdach, sztucznej inteligencji, telekomunikacji i logistyce, które dołączyły do delegacji o nazwie One Team Korea, której przewodniczy koreański minister infrastruktury Won Hee-ryong, aby odwiedził Ukrainę, wziął udział w Forum Współpracy Ukraińsko-Koreańskiej na rzecz Odbudowy i podpisał porozumienia dotyczące powojennej odbudowy kraju.

„Ponieważ KT uczestniczyło w projekcie jako firma członkowska One Team Korea, będziemy aktywnie przyczyniać się do pilnej poprawy infrastruktury Ukrainy w oparciu o nasze doświadczenie w branży telekomunikacyjnej w kraju i za granicą oraz nasze możliwości w zakresie rozwiązań ICT – powiedział Moon Sung-uk, szef globalnego biznesu w KT. – Grupa KT jako całość planuje również objąć wiodącą rolę w odbudowie Ukrainy poprzez ścisłą współpracę z firmami uczestniczącymi w One Team Korea”.

W prezentacji zatytułowanej „Partner ICT dla Ukrainy” KT przedstawił Wonowi oraz kluczowym urzędnikom ukraińskiego rządu, w tym wicepremierowi i ministrom, program operatora telekomunikacyjnego mający na celu przyjście z pomocą Ukrainie w odbudowie sieci telekomunikacyjnej.

Firma podkreśliła znaczenie wdrożenia rządowej sieci bezpieczeństwa publicznego opartej wyłącznie na LTE, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i umożliwić szybkie reagowanie rządu Ukrainy w sytuacjach awaryjnych. Stwierdzono również, że obrona narodowa kraju może skorzystać na budowie wojskowo-szerokopasmowej sieci konwergentnej, która umożliwi stabilną komunikację i całodobowe monitorowanie pokoju sytuacyjnego.

Biorąc pod uwagę obecny kryzys energetyczny na Ukrainie, podczas którego produkcja energii w kraju została zmniejszona o ponad 50 procent w porównaniu z sytuacją sprzed inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., KT zasugerowała, że jej zaawansowana infrastruktura pomiarowa mogłaby efektywnie zarządzać zasobami energii i nimi eksploatować.

Kluczowi urzędnicy ukraińskiego rządu obecni na forum wyrazili duże zainteresowanie propozycjami KT, zgodnymi z kierunkiem odbudowy Ukrainy. Postanowili kontynuować rozmowy na temat konkretnej współpracy biznesowej.