Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze twierdzi, że doszło do ataku hakerskiego

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK; ang. International Criminal Court, ICC) stwierdził we wtorek, że doszło do włamania do jego systemu komputerowego, co stanowi naruszenie w jednej z najbardziej znanych instytucji międzynarodowych na świecie, która przetwarza bardzo wrażliwe informacje o zbrodniach wojennych. 

Bardzo wrażliwe dokumenty w MTK mogą obejmować wszystko, od dowodów karnych po nazwiska świadków objętych ochroną, chociaż sąd nie ujawnił, do jakiej części jego systemów uzyskano dostęp.

MTK to stały trybunał ds. zbrodni wojennych w holenderskiej Hadze, utworzony w 2002 r. w celu orzekania o zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości. Jak podaje Reuters, MTK stwierdził, że pod koniec ubiegłego tygodnia wykryło nietypową aktywność w swojej sieci komputerowej, co wymagało długodystansowej i ciągłej reakcji.

„Podjęto natychmiastowe działania, aby zareagować na ten incydent cybernetyczny i złagodzić jego skutki” – stwierdził MTK w krótkim oświadczeniu.

Sąd w swoim oświadczeniu stwierdził, że przy pomocy rządu holenderskiego kontynuuje „analizę i łagodzenie skutków tego incydentu”. Trybunał stwierdził też, że podejmuje kroki w celu wzmocnienia swojego cyberbezpieczeństwa.

Prokuratorzy sądu prowadzą obecnie 17 śledztw dotyczących sytuacji m.in. na Ukrainie, w Ugandzie, Wenezueli, Afganistanie i na Filipinach. W marcu sąd trafił na pierwsze strony gazet, kiedy wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina pod zarzutem nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy. Kreml odrzuca oskarżenia i jurysdykcję sądu.

Rzecznik holenderskiego Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdził, że Krajowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wspiera śledztwo, ale odmówił dalszych komentarzy. Przewodnicząca Izby Adwokackiej MTK, Marie-Hélène Proulx, stwierdziła, że na prawników oskarżonych i ofiar „w taki sam sposób jak na pracowników sądu” nieokreślone środki bezpieczeństwa podjęte w odpowiedzi na incydent miały wpływ. „Pochwalamy wysiłki… podjęte w celu zabezpieczenia systemów informatycznych sądu i mamy nadzieję, że sytuacja zostanie szybko rozwiązana” – powiedziała.

Holenderska agencja wywiadowcza (AIVD) stwierdziła w swoim raporcie rocznym za 2022 r., że MTK „interesuje Rosję, ponieważ prowadzi dochodzenie w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych w Gruzji i na Ukrainie”. W czerwcu 2022 r. AIVD ujawniło, że znalazło rosyjskiego agenta wojskowego udającego Brazylijczyka, który próbował przedostać się do sądu.