Amerykańska Sekretarz Handlu określiła ostatnie chińskie osiągnięcia w produkcji półprzewodników jako „niezwykle niepokojące”
Sekretarz handlu USA Gina Raimondo wyraziła obawy w związku z ostatnim postępem chińskich firm w produkcji chipów.
Obawy Sekretarz Handlu wynikają z doniesień dotyczących wykorzystania przez Huawei układu SoC Kirin 9000S, który został wyprodukowany przez chińską firmę SMIC. Układ rzekomo powstał w procesie produkcyjnym drugiej generacji w klasie 7 nm. Oznaczałoby to, że chińskie firmy otrzymały narzędzie produkcyjne z naruszeniem amerykańskich sankcji. Jak podaje Bloomberg, Raimondo stwierdziła, że potrzebne są różne narzędzia i dodatkowe zasoby w zakresie egzekwowania prawa.
Sekretarz handlu nawiązała także do oczekującego na rozpatrzenie projektu ustawy, która zapewniłaby jej departamentowi większą kontrolę nad umowami technologicznymi postrzeganymi jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Raimondo wspomniała także o precedensowej karze w wysokości 300 milionów dolarów nałożonej na firmę Seagate za handel z Huawei bez wymaganych zezwoleń. Jej zdaniem tak rygorystyczne środki świadczą o zaangażowaniu departamentu, ale podkreśliła także konieczność zapewnienia dodatkowych zasobów w celu wzmocnienia tych wysiłków.
Oświadczenia Raimondo pojawiają się po jej sierpniowej podróży dyplomatycznej do Chin, której celem było złagodzenie napiętych stosunków między obydwoma narodami. Jednak premiera podczas jej wizyty smartfonu Huawei Mate 60 Pro opartego na układzie Kirin 9000S wywołała dyskusje w USA. Część środowisk kwestionuje skuteczność amerykańskich inicjatyw sankcji.