Polscy studenci, laureaci międzynarodowego konkursu „Seeds for the Future” organizowanego przez firmę HUAWEI, na warsztatach w centrali firmy w Chinach.
Polscy studenci na warsztatach w centrali HUAWEI w Chinach. 10 z 12 laureatów międzynarodowego konkursu „Seeds for the Future” organizowanego przez firmę HUAWEI, w dniach 3-19 listopada wzięło udział w warsztatach technologiczno-kulturalnych w Chinach. Projekt prowadzony jest od 2008 roku (w Polsce od roku 2014) i obejmuje swoim zasięgiem 96 krajów, angażując 20 tys. studentów z ponad 280 uczelni świata.
Czwarta polska edycja „Seeds for the Future” wyłoniła 12 laureatów studiujących na kierunkach ścisłych z zakresu nauk technicznych takich jak telekomunikacja, informatyka i elektronika. Do zagadnień konkursowych należały tematy takie jak: cyberbezpieczeństwo, wykorzystanie technologii 5G, zastosowanie nowych technologii dla potrzeb nowoczesnych miast oraz praca w chmurze.
W tegorocznym wyjeździe wzięło udział 10 z 12 studentów:
- Ewelina Badak – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Anna Żurawik – Politechnika Gdańska
- Bartosz Koralewski – Politechnika Łódzka
- Agnieszka Blarowska – Politechnika Śląska
- Nina Pushpakumara – Politechnika Świętokrzyska
- Cyprian Lech – Politechnika Wrocławska
- Pylyp Radionow – Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
- Aleksandra Tuła – Uniwersytet Jagielloński
- Piotr Szczepańczyk – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
- Krzysztof Palczewski – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Dwóch studentów – Patryk Drabiński z Politechniki Warszawskiej oraz Paweł Wiśniewski z Politechniki Poznańskiej – warsztaty w Chinach odbędzie w przyszłym roku.
Program warsztatów obejmował nie tylko zagadnienia techniczne, studenci mieli także okazję poznać bliżej chińską tradycję i kulturę. Laureaci podróż po Państwie Środka rozpoczęli od zwiedzania Zakazanego Miasta, największej atrakcji turystycznej Pekinu. Studenci mieli także okazję odwiedzić najbardziej charakterystyczny zabytek Chin – Wielki Mur. Natomiast podczas warsztatów kulturalnych poznali oni podstawy języka mandaryńskiego oraz kaligrafii. Laureaci podczas podróży po Chinach spotkali się także z przedstawicielami Ambasady Polski w Pekinie Piotrem Gillertem – Chargé d’affaires oraz Arturem Gradziukiem – Kierownikiem Wydziału Ekonomicznego. Podczas uroczystości zaproszonym gościom, w tym także z Chin, zaprezentowali oni polski taniec narodowy – Polonez.
Po części kulturoznawczej studenci rozpoczęli warsztaty w siedzibie głównej Huawei w Shenzhen. Szkolenia były prowadzone przez najlepszych ekspertów z dziedziny ICT. Część teoretyczna obejmowała takie zagadnienia, jak chmura obliczeniowa, Internet Rzeczy (IoT), Big Data, mobilna sieć szerokopasmowa czy technologia 5G. W ramach części praktycznej studenci mieli między innymi okazję samodzielnie tworzyć stacje bazowe oparte na technologii 4G. Laureaci swoją podróż po Chinach zakończyli spotkaniem z Joanną Skoczek – Konsul Generalną RP w Kantonie.
Warto także wspomnieć, że 30 wybranych uczestników konkursu z krajów Unii Europejskiej, w tym dwóch Polaków – Paweł Wiśniewski i Cyprian Lech – odbyło podróż do Brukseli na spotkanie z przedstawicielami Europarlamentu – Ilhan Kyuchyuk, Jesperem Haglundem oraz Danutą Hübner. Jego głównym celem było zapoznanie młodych talentów z pracą PE, a także wymiana doświadczeń zdobytych na warsztatach w siedzibie głównej Huawei w Shenzhen. Studenci wzięli także udział w spotkaniu „Pakt dla Młodzieży”, gdzie m.in. przeszli warsztaty z podstaw przedsiębiorczość i miękkich umiejętności przydatnych w uczeniu się.