USA vs Chiny: Huawei i Tencent należą do czołówki posiadaczy patentów na cyberbezpieczeństwo

Jak wynika z niedzielnego raportu Nikkei Asia, chińskie firmy zyskały przewagę w światowych holdingach patentowych w sektorze technologii cyberbezpieczeństwa w obliczu rosnących napięć między USA a Chinami. 

Jak podaje CNBC, chińskie firmy, takie jak Huawei i Tencent były, według stanu na sierpień, sześcioma z 10 największych światowych holdingów patentowych w sektorze technologii cyberbezpieczeństwa, jak wynika z danych zebranych przez Nikkei we współpracy z amerykańskim dostawcą usług informacyjnych LexisNexis. Dane uwzględniały patenty zarejestrowane w 95 krajach i regionach.

Kształt tego rankingu to konsekwencja eskalacji napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które zmusiły te ostatnie i ich rodzime firmy do polegania na własnych siłach w nauce i technologii.

Stany Zjednoczone zaostrzyły niedawno ograniczenia w eksporcie chipów sztucznej inteligencji do Chin w związku z rosnącymi obawami, że Pekin mógłby wykorzystać te chipy do zwiększania swoich zdolności wojskowych.

W raporcie wskazano, że na pierwszym miejscu znalazł się amerykański producent komputerów IBM z 6363 patentami, a za nimi plasują się Huawei i Tencent z odpowiednio 5735 i 4803 patentami.

Wśród 10 najlepszych znajduje się finansowe ramię Alibaba, Ant Group, zajmujące szóste miejsce z 3922 patentami, a także Alibaba Group Holding z 3122 patentami. Państwowy fundusz majątkowy China Investment Corp. posiada 3042 patenty.

Huawei znajduje się w centrum amerykańskich sankcji mających na celu zabezpieczenie amerykańskich sieci i łańcuchów dostaw od czasu, gdy pięć lat temu Stany Zjednoczone zaostrzyły kontrolę eksportu firm z branży zaawansowanych technologii.

W 2018 roku Stany Zjednoczone zakazały swoim agencjom pozyskiwania sprzętu lub usług Huawei. W 2019 roku Huawei znalazł się na amerykańskiej czarnej liście handlowej, która uniemożliwia amerykańskim firmom prowadzenie interesów z chińską firmą. Stany Zjednoczone ograniczyły także dostęp Huawei do półprzewodników produkowanych za granicą, wykonanych przy użyciu amerykańskich technologii.