AMD powiększyło portfolio produktów z trzeciej generacji układów EPYC
Czwarta generacja układów serwerowych AMD EPYC jest już na rynku, a tymczasem AMD dodało do oferty nowe modele generacji trzeciej. Co więcej; to ma sens!
Chociaż procesory AMD EPYC „Genoa” i „Bergamo” czwartej generacji mogą pochwalić się świetną wydajnością, są znacząco droższe (jako cała platforma sprzętowa) od poprzedniej generacji tj. układów EPYC „Milan”. Dzieje się tak m.in. ze względu na pamięć DDR5, która wydatnie podnosi koszt całej platformy. Wielu klientów natomiast w pełni wystarcza wydajność EPYC’ów trzeciej generacji, a przy tym potrzebują oni tańszych maszyn. Dlatego też AMD przedłużyło dostępność układów „Milan” do 2026 roku i dodało sześć nowych modeli, aby zaspokoić potrzeby tych klientów.
„Dyrektorzy i decydenci odpowiadający za infrastrukturę IT potrzebują dziś prostego rozwiązania do ulepszenia swoich starzejących się centrów danych oraz takiego, które odpowiada tempu rozwoju, jaki spełnia ich wymagania.” — powiedział Dan McNamara, starszy wiceprezes i główny menedżer w dziale serwerowym AMD – „Dostrzegliśmy wyraźną szansę na zapewnienie naszym klientom większej liczby opcji, które zapewnią wiodącą wydajność i efektywność EPYC w przypadku mniej wymagających technicznie, ale wciąż krytycznych obciążeń biznesowych. Serwery wyposażone w procesory AMD EPYC trzeciej generacji zapewniają imponujący stosunek ceny do wydajności w przypadku szeroko stosowanych, opłacalnych i sprawdzonych technologii głównego nurtu.”
Nowe modele to:
- 56-rdzeniowy EPYC 7663P
- 48-rdzeniowy EPYC 7643P
- 16-rdzeniowy EPYC 7303P
- 16-rdzeniowy EPYC 7303
- 8-rdzeniowy EPYC 7203P
- 8-rdzeniowy EPYC 7203
Kiedy w 2021 roku firma AMD zaprezentowała układy z serii EPYC 7003, przygotowała ją do szerokiego zakresu zastosowań. Ich uniwersalność docenił rynek i dziś znajdują się one w wielu serwerach do różnorodnych zadań. Dzięki wykorzystaniu tańszych pamięci typu DDR4 i chipsetów poprzedniej generacji, serwery korzystające z tych CPU są znacząco tańsze, ale ich wydajność pozostaje naprawdę dobra.