Apple: doradca sądu UE popiera unijny nakaz podatkowy na kwotę 14 miliardów dolarów 

Trybunał niższej instancji, który stanął po stronie Apple w jego skardze przeciwko unijnemu nakazowi podatkowemu na kwotę 13 miliardów euro (14 miliardów dolarów), popełnił szereg błędów prawnych i powinien ponownie rozpatrzyć sprawę, stwierdził w czwartek doradca europejskiego sądu najwyższego, co potencjalnie oznacza konsekwencje finansowe dla producenta iPhone’a.

Rzecznik generalny Giovanni Pitruzzella z Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) stwierdził, że sędziowie TSUE powinni uchylić orzeczenie Sądu i przekazać sprawę z powrotem do sądu niższej instancji.

W 2020 r. sąd uwzględnił skargę Apple, stwierdzając, że organy regulacyjne nie spełniły wymogów prawnych pozwalających wykazać, że Apple uzyskało nienależną przewagę.

Sprawa podatkowa przeciwko Apple’owi była częścią protestu szefowej unijnego urzędu antymonopolowego Margrethe Vestager wobec porozumień między międzynarodowymi koncernami a krajami UE, które organy regulacyjne uznały za nieuczciwą pomoc państwa.

Jak podaje Reuters, Komisja Europejska w swojej decyzji z 2016 r. stwierdziła, że Apple przez ponad dwie dekady korzystał z dwóch irlandzkich interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, które sztucznie obniżyły jego obciążenie podatkowe do zaledwie 0,005% w 2014 r.

„Należy uchylić wyrok Sądu w sprawie„ interpretacji indywidualnych prawa podatkowego ”przyjętych przez Irlandię w odniesieniu do Apple” – stwierdził Pitruzzella w niewiążącej opinii. Stwierdził, że Sąd dopuścił się szeregu naruszeń prawa, a także „nie dokonał prawidłowej oceny istoty i konsekwencji niektórych błędów metodologicznych, które zgodnie z decyzją Komisji były dotknięte interpretacjami indywidualnymi prawa podatkowego”.

TSUE, który będzie orzekał w nadchodzących miesiącach w tej sprawie, zazwyczaj kieruje się czterema z pięciu takich zaleceń.