Raport USA: mimo wprowadzonych ograniczeń Chiny weszły w posiadanie sprzętu do produkcji zaawansowanych chipów. Jak to się stało?
Jak wynika z wtorkowego raportu, chińskie firmy wykupują amerykański sprzęt do produkcji chipów w celu produkcji zaawansowanych półprzewodników pomimo szeregu nowych ograniczeń eksportu mających na celu udaremnienie postępu w krajowym przemyśle półprzewodników.
741-stronicowy raport roczny opublikowany przez Komisję ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny ma na celu ograniczenie eksportu wprowadzone przez administrację Bidena w październiku 2022 r., chcące uniemożliwić chińskim producentom chipów pozyskiwania amerykańskich narzędzi do ich wytwarzania, jeśli miałyby one być wykorzystywane do produkcji zaawansowanych chipów w węźle 14 nanometrów lub poniżej.
Jak relacjonuje Reuters, Komisja ds. Przeglądu Gospodarki i Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Chin została utworzona w 2000 r. w celu przedkładania Kongresowi rocznego raportu na temat konsekwencji powiązań gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami dla bezpieczeństwa narodowego oraz przedstawiania zaleceń dotyczących działań rządu.
Ponieważ Departament Handlu stosuje limit 14 nanometrów, „importerzy często są w stanie kupić sprzęt, jeśli twierdzą, że jest on używany na starszej linii produkcyjnej, a przy ograniczonych możliwościach kontroli końcowego zastosowania trudno jest zweryfikować sprzęt nie jest używany do produkcji bardziej zaawansowanych chipów” – czytamy w raporcie.
Odkrycie tłumaczy, w jaki sposób chiński gigant telekomunikacyjny Huawei był w stanie wyprodukować zaawansowany 7-nanometrowy chip do zasilania smartfona Mate 60 Pro u wiodącego chińskiego producenta chipów SMIC, pomimo ogłoszonych w zeszłym roku ograniczeń eksportu.
Huawei i SMIC zostały również dodane do listy ograniczeń handlowych w latach 2019 i 2020, co teoretycznie zabrania amerykańskim dostawcom dostarczania określonych technologii tym podmiotom.
W raporcie pojawia się teoria obserwatorów, że SMIC mógł wyprodukować chip przy użyciu sprzętu uzyskanego przed wprowadzeniem przepisów z października 2022 r., ale miała inne możliwości uzyskania sprzętu od nadzoru.
Stanom Zjednoczonym udało się załatać kluczową lukę w swoich wysiłkach mających na celu utrudnienie Chinom dostępu do zaawansowanych narzędzi do produkcji chipów, przekonując sojuszników, Japonię i Holandię, z podobnie silnymi branżami sprzętu do produkcji chipów, do ogłoszenia własnych ograniczeń w eksporcie pożądanej technologii.
Mimo wszystko Chiny zgromadziły sprzęt, wykorzystując opóźnienie między przepisami Stanów Zjednoczonych z października 2022 r. a podobnymi posunięciami Japonii i Holandii odpowiednio w lipcu i wrześniu 2023 r., jak podaje szczegółowo raport.
Zgodnie z dokumentem między styczniem a sierpniem 2023 r. Chiny zaimportowały z Holandii maszyny do produkcji półprzewodników o wartości 3,2 miliarda dolarów (23,5 miliarda RMB), co stanowi wzrost o 96,1% w porównaniu z 1,7 miliarda dolarów (12 miliardów RMB) zarejestrowanych w tym samym okresie w 2022 roku. Całkowity import sprzętu półprzewodnikowego ze wszystkich krajów do Chin w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 r. wyniósł 13,8 miliarda dolarów (100 miliardów RMB).
W raporcie nie przedstawiono konkretnych zaleceń dotyczących usunięcia luk w przepisach amerykańskich, ale nalega się, aby Kongres zwrócił się o coroczną ocenę, przeprowadzaną w ciągu 6 miesięcy przez General Accountability Office, a następnie upublicznianą, skuteczności kontroli eksportu w zakresie produkcji chipów sprzęt do Chin.
Oddychałem najczystszym powietrzem na Ziemi… w fabryce półprzewodników