Odsunięcie CEO OpenAI skupia uwagę na unijnej debacie regulacyjnej 

W miarę jak Unia Europejska jest coraz bliżej przyjęcia szerokiego zbioru przepisów regulujących sztuczną inteligencję, prawodawcy i eksperci twierdzą, że niespodziewane usunięcie dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana podkreśla potrzebę wprowadzenia rygorystycznych zasad. 

Altman, czyli współzałożyciel startupu, który w zeszłym roku zapoczątkował boom generatywnej sztucznej inteligencji, został w zeszłym tygodniu nagle zwolniony przez zarząd OpenAI, co zszokowało świat technologii i skłoniło pracowników do grożenia masowymi odejściami w firmie.

Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada UE kreślą drobny druk ustawy o sztucznej inteligencji – obszernego zbioru przepisów, które wymagałyby od niektórych firm przeprowadzenia szeroko zakrojonych ocen ryzyka i udostępnienia danych organom regulacyjnym. W ostatnich tygodniach rozmowy na temat zakresu, w jakim przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość samoregulacji, napotkały przeszkody.

Brando Benifei, jeden z dwóch prawodawców Parlamentu Europejskiego prowadzących negocjacje w sprawie przepisów, powiedział agencji Reuters:

„Zrozumiały dramat wokół wyrzucenia Altmana z OpenAI i dołączenia do Microsoftu pokazuje nam, że nie możemy polegać na dobrowolnych porozumieniach zawieranych przez wizjonerskich przywódców. Przepisy, zwłaszcza dotyczące najpotężniejszych modeli sztucznej inteligencji, muszą być solidne, przejrzyste i wykonalne, aby chronić nasze społeczeństwo”.

W poniedziałek Reuters poinformował, że Francja, Niemcy i Włochy osiągnęły porozumienie w sprawie regulacji sztucznej inteligencji, co ma przyspieszyć negocjacje na szczeblu europejskim. Trzy rządy popierają „obowiązkową samoregulację w drodze kodeksów postępowania” w przypadku osób korzystających z generatywnych modeli sztucznej inteligencji, ale część ekspertów stwierdziła, że to nie wystarczy.

Tymczasem Gary Marcus, ekspert ds. sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Nowojorskim, napisał na platformie mediów społecznościowych X: „Nie możemy naprawdę ufać firmom, że będą samodzielnie regulować sztuczną inteligencję, gdy nawet ich wewnętrzne zarządzanie może być głęboko sprzeczne.

W ostatnich dniach podniosło się wiele głosów nalegających na przyspieszenie działań dotyczących wprowadzenia regulacji AI.

Satya Nadella gasi pożar w OpenAI — Altman i pracownicy startupu mogą liczyć na zatrudnienie w Microsofcie