Nowe układy Ericsson RAN Compute to ważny produkt dla… Intela
Firma Ericsson ogłosiła zestaw nowych układów RAN Compute. Chipy te powstają w… zakładach Intela, konkretnie w technologii Intel 4.
Firma Ericsson wypuściła łącznie cztery różne produkty, których celem jest „maksymalizacja możliwości obliczeniowych sieci RAN przy zoptymalizowanej wydajności przy minimalnym zużyciu sprzętu i energii”. Należą do nich modele wewnętrzne (procesor RAN 6672 i procesor RAN 6655) oraz zewnętrzne (procesor radiowy 6372 i procesor radiowy 6355), przeznaczone do różnych zastosowań.
– Nasza nowa i ulepszona oferta rozwiązań RAN Compute została zaprojektowana z myślą o klientach firmy Ericsson i ich przyszłych potrzebach. Zarówno zaspokaja ich potrzebę maksymalizacji wykorzystania widma, jak i ułatwia chęć zabezpieczenia sieci na przyszłość dzięki obsłudze architektur Open RAN – powiedział Michael Begley, szef działu obliczeń RAN, Ericsson
Nowości wprowadzone w ofercie RAN Compute szwedzkiego producenta są szczególnie ukierunkowane na szybko rosnący ruch mobilny, który według szacunków ma wzrosnąć trzykrotnie do 2028 r. Ponieważ jednocześnie wzrasta poziom zastosowania sieci 5G jako standardu, potrzeba więcej mocy obliczeniowej, aby faktycznie zaspokoić potrzeby narastające wraz z liczbą przesyłanych danych. Stąd też firma skupiona na telekomunikacji potrzebuje wyjątkowo wydanych układów do obsługi RAN. Są one jednak istotne nie tylko dla Ericssona, ale także dla Intela.
Dlaczego? Otóż jest to dowód na to, że przyjęta przez Pata Gelsingera strategia IDM 2.0, zawierająca wyraźny nacisk nie tylko na produkcję dla własnych potrzeb, ale także na zupełnie nową dla Intela rolę producenta kontraktowego. Nowe układy Ericssona są więc materialnym dowodem zainteresowania działalnością IFS (Intel Foundry Services, a więc jednostki odpowiadającej za produkcję), ale też konkretnym, najnowocześniejszych z procesów, jakie „niebiescy” oferują swoim klientom.
Proces Intel 4, w którym powstają układy Ericssona, to nowość. Oczekiwano, że zadebiutuje w nadchodzącej linii procesorów Meteor Lake, ale wygląda na to, że proces ten umożliwi najpierw postępy w niestandardowych układach ASIC . Dzięki zastosowaniu nowoczesnego procesu technologicznego, nowe układy Ericssona zyskują na wydajności, stając się jednocześnie mniej łase na energię elektryczną, co ma niebagatelne znaczenie dla operatorów.