Microsoft i związki zawodowe osiągają porozumienie w sprawie AI i neutralności pracy 

Microsoft i federacja związkowa AFL-CIO oświadczyły w poniedziałek, że osiągnęły porozumienie, na mocy którego amerykański gigant oprogramowania pozostanie neutralny wobec wysiłków związków zawodowych mających na celu zachęcanie pracowników do zostania ich członkami. 

Jak podaje Reuters prezes Microsoftu, Brad Smith, powiedział, że „umowa o neutralności zapewnia wysoki poziom zaangażowania i jasności co do sposobu naszej współpracy z AFL-CIO i jej podmiotami stowarzyszonymi, jeśli mamy pracowników lub nawet pracowników dostawców, którzy chcą kontynuować tworzenie Unii”.

AFL-CIO to największa federacja związków zawodowych w Stanach Zjednoczonych, składająca się z 60 związków reprezentujących około 12,5 miliona pracowników. Prezes AFL-CIO Liz Shuler powiedziała, że stanowisko Microsoftu wyraźnie kontrastuje z stanowiskiem innych firm technologicznych, które agresywnie zwalczały wysiłki na rzecz tworzenia związków zawodowych.

Celem sztucznej inteligencji jest „zwiększenie produktywności pracowników, zmniejszenie harówki w pracy” i przełożenie przyrostu wydajności na wyższy standard życia – powiedział Smith. Shuler powiedziała, że pracownicy chcą mieć głos w sprawie wdrażania sztucznej inteligencji „i czy mam przyszłość, jeśli rzeczywiście moja praca zostanie zmniejszona”.

Obie strony będą także współpracować nad przyszłością sztucznej inteligencji w ramach pierwszego w swoim rodzaju partnerstwa w zakresie AI i przyszłości siły roboczej, gdy biznes i pracownicy zmagają się z wpływem tej technologii.

Microsoft zgodził się już wcześniej na prawnie wiążącą umowę o neutralności pracy, gdy pracownicy Activision Blizzard wyrazili zainteresowanie dołączeniem do związku zawodowego w ramach przejęcia firmy przez Microsoft.

Microsoft ściśle współpracuje z twórcą ChatGPT, firmą OpenAI, i zobowiązał się do dofinansowania tego startupu kwotą ponad 10 miliardów dolarów.

Rosnąca popularność tak zwanej generatywnej sztucznej inteligencji, która wykorzystuje dane do tworzenia nowych treści, takich jak ludzko brzmiąca proza ChatGPT, może zmienić społeczeństwo ludzkie i sprawić, że wiele stanowisk pracy stanie się przestarzałych. Smith stwierdził, że dla firm technologicznych ważne jest projektowanie sztucznej inteligencji „z myślą o potrzebach pracowników, a także umożliwienie pracownikom zabierania głosu i przekazywania informacji zwrotnych, które wpływają na kierunek, w jakim zmierza ta technologia”.