Intel prezentuje trzecią edycję Raportu CSR pokazującego zaangażowanie marki w działalność odpowiedzialną społecznie w Polsce

Intel Technology Poland z dumą ogłasza publikację trzeciej edycji Raportu Społecznego (CSR). Raport stanowi kompleksowy przegląd inicjatyw i działań podejmowanych przez firmę w okresie od stycznia 2022 roku do czerwca 2023 roku. Jest to wyraz zaangażowania Intel Technology Poland w tworzenie pozytywnego wpływu na społeczność lokalną i nie tylko.

Intel w Polsce ma główną siedzibę w Gdańsku. Kampus badawczo-rozwojowy R&D jest największym tego typu ośrodkiem firmy w Europie. Dzisiaj ciężko jest znaleźć produkt Intela, który nie ma chociaż fragmentu kodu stworzonego w właśnie w Polsce. Jednak dla Intela ważne jest tworzenie pozytywnych zmian nie tylko w formie rozwoju technologicznego i ekonomicznego.

 

– Czujemy się częścią lokalnej społeczności i zawsze było dla nas ważne, aby aktywnie angażować się w jej rozwój. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do poprawy życia ludzi nie tylko poprzez technologie, które rozwijamy w naszym kampusie. Jednocześnie nie możemy znaleźć słów na to, jak bardzo jesteśmy dumni z naszych pracowników, którzy włożyli swoje serce w wiele z tych działań w ramach ponad 11 000 tysięcy godzin wolontariatu – powiedziała Irina Ledyaeva, Intel Poland Public Affairs Lead.

 

Raport obejmuje sześć kluczowych obszarów działań:

  1. Rozwijanie talentów i wspieranie edukacji: działania wspierające równy dostęp do edukacji i przeciwdziałające wykluczeniu cyfrowym. Porozumienie z Ministerstwem Edukacji i GovTech w ramach programów edukacyjnych Intel® Digital Readiness i wprowadzenie nauczania AI do szkół średnich. Współprace z uczelniami, Politechniką Poznańską, Krakowskim AGH oraz Politechniką Śląską, gdzie otwarto laboratorium Intela i wprowadzono nowy kierunek studiów.
  2. Wspieranie różnorodności i wyrównywanie szans: działania zachęcające wszystkich do udziału w procesie tworzenia technologii. Wspieranie grup pracowniczych, takich jak IBCN (społeczność chrześcijańska), Intel Pride (pracownicy LGBT) i WIN (Women in Intel). W 2023 roku firma po raz pierwszy wzięła udział w Marszu Równości w Gdańsku. W czerwcu 2023 zakończyła się ósma edycja programu stypendialnego „Nowe Technologie dla Dziewczyn”, które wciąż stanowią tylko 16% studentów kierunków IT.
  3. Przeciwdziałanie stereotypom – Intel Aktualizuje Bajki: kampania społeczna prowadzona wraz z Fundacją IT Girls, która dotarła do ponad 22 tys. dzieci. W jej ramach klasyczne bajki, w których kobiecym bohaterkom często brakuje asertywności, zostały przepisane tak, aby zachęcać dzieci do rozwijania pasji w świecie technologii. Książeczka posłużyła do przeprowadzenia lekcji w przedszkolach w Warszawie i Trójmieście, a także do powstania materiałów edukacyjnych dla rodziców i nauczycieli w calej Polsce. W 2023 roku ksiażka zostala przetlumaczona na jezyk angielski.
  4. Działania na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. W tym bezpośrednia pomoc na granicy i w ośrodkach przyjmujących uchodźców oraz oferowanie schronienia przez pracowników firmy. Pomoc obejmowała też przekazywanie sprzętu elektronicznego i wsparcie finansowe o wysokości ponad 2 miliony dolarów zebranych przez globalną sieć Intel. Dodatkowo program „Nowe Technologie dla Dziewczyn” został rozszerzony o specjalną edycję dla studentek z Ukrainy.
  5. Wolontariat: pracownicy Intela zaangażowali się w sumie w ponad 11 tys. godzin w działania wspierające społeczność, w tym w ramach akcji: „Zostań Świętym Mikołajem”, przynosząc prezenty pacjentom hospicjów i samotnym seniorom; operacja „Czysta Rzeka”, w której wolontariusze usunęli ponad 3.7 tony śmieci; „Dzieci do Szkoły”, gdzie dostarczono ponad 90 zestawów szkolnych potrzebującym dzieciom; oraz w ramach działań Banków Żywności pomagając w zbiórkach i dostawach, w tym przeznaczonych dla Ukrainy.
  6. Ochrona środowiska i ekologia: Gdański kampus pozyskuje 100% swojej energii ze źródeł odnawialnych. W Intelu promowany jest tryb życia zero-waste i regularnie organizowane są akcje po-ekologiczne. W tym roku oddane zostały także dwa ultranowoczesne budynki IGK6 i IGK7. Pierwszy otrzymał najwyższą ocenę w programie ekologicznej certyfikacji LEED, zaś drugi został zbudowany innowacyjną technologią modułową.

 

Działania z zakresu odpowiedzialności społecznej w Polsce są odzwierciedleniem misji firmy oraz globalnej strategii Intela „RISE”, która powstała, aby przyczynić się do stworzenia bardziej odpowiedzialnego (Responsible), otwartego (Inclusive) i zrównoważonego (Sustainable) świata, możliwego dzięki technologii i wspólnym działaniom (Enabling).

Intel w Polsce ma główną siedzibę w Gdańsku. Ma również oddział w Warszawie oraz pracowników zdalnych. Gdański kampus Intela coraz częściej bywa nazywany „Trójmiejską Doliną Krzemową” – w końcu jest największym Europie centrum badawczo-rozwojowym. W czasach zapotrzebowania na nowe technologie, a w szczególności półprzewodniki, obecność giganta w Polsce ma strategiczne znaczenie. To za drzwiami centrum R&D Intela inżynierowie i programiści tworzą innowacyjne rozwiązania w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, audio, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze, które znajdują zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach gospodarki.

Obecność technologicznego pioniera w naszym kraju wciąż się powiększa wraz z oddaniem nowych budynków IGK6 i IGK7 oraz ogłoszeniem Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem.

 

Lenovo Top Partners Award 2023: Wieczór pełen wrażeń i celebracja współpracy biznesowej. Kto w tym roku został nagrodzony „Jedynką”?