NY Times pozywa OpenAI i Microsoft za naruszenie dzieł chronionych prawem autorskim 

„The New York Times” pozwał w środę OpenAI i Microsoft, zarzucając im wykorzystywanie milionów artykułów gazety bez pozwolenia do pomocy w szkoleniu chatbotów w zakresie dostarczania informacji czytelnikom. 

The Times podał, że jest pierwszą dużą amerykańską organizacją medialną, która pozwała OpenAI, twórcę popularnej platformy sztucznej inteligencji ChatGPT, i Microsoft, inwestora OpenAI i twórcę platformy AI znanej obecnie jako Copilot, w związku z prawami autorskimi związanymi z jej dziełami.

W skardze gazety, złożonej do sądu federalnego na Manhattanie, oskarżono OpenAI i Microsoft o próbę „korzystania z ogromnych inwestycji The Times w dziennikarstwo” poprzez wykorzystanie jej do zapewnienia alternatywnych sposobów dostarczania informacji czytelnikom.

W pozwie „The Times” przytoczył kilka przypadków, w których chatboty OpenAI i Microsoft udostępniały użytkownikom niemal dosłownie fragmenty artykułów. Należą do nich nagrodzony Nagrodą Pulitzera serial z 2019 r. na temat drapieżnych pożyczek w branży taksówkarskiej w Nowym Jorku oraz recenzja krytyka restauracyjnego Pete’a Wellsa z 2012 r. na temat zamkniętego już Guy’s American Kitchen & Bar Guy’s Fieri, która stała się viralową sensacją.

The Times stwierdził, że takie naruszenia zagrażają dziennikarstwu wysokiej jakości, zmniejszając odczuwaną przez czytelników potrzebę odwiedzania witryny internetowej, zmniejszając ruch i potencjalnie ograniczając przychody z reklam i subskrypcji.

OpenAI i Microsoft stwierdziły, że wykorzystywanie dzieł chronionych prawem autorskim do szkolenia produktów AI jest równoznaczne z „dozwolonym użyciem”, doktryną prawną regulującą nielicencjonowane wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim.

Na swojej stronie internetowej Urząd ds. Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych podaje, że zastosowania „przekształcające” dodają „coś nowego, z dalszym celem lub charakterem” i „z większym prawdopodobieństwem zostaną uznane za uczciwe”. „The Times” nie domaga się konkretnej kwoty odszkodowania, ale szacunkowego odszkodowania liczonego w „miliardach dolarów”. Chce także, aby OpenAI i Microsoft zniszczyły modele chatbotów i zestawy szkoleniowe zawierające jej materiały.

Jak podaje 172-letnia gazeta, rozmowy mające na celu uniknięcie pozwu i umożliwienie „obustronnie korzystnej wymiany wartości” z oskarżonymi zakończyły się niepowodzeniem.

Rambus wprowadził pierwsze pamięci DDR5 RCD czwartej generacji dla centrów danych