10 najlepszych startupów Bridge to MassChallenge Warsaw poleci do Bostonu, gdzie zawalczą o swoją szansę na międzynarodowy sukces.

Prawie 300 startupów z Europy Środkowo-Wschodniej zgłosiło się do programu Bridge to MassChallenge Warsaw. Do finału przeszły jedynie 23. W czwartek 18 stycznia br. w trakcie Demo Day podsumowującego pierwszy etap programu wyłonionych zostało 10 najlepszych. Te już w lutym w Bostonie zawalczą o swoją szansę na międzynarodowy sukces.

 

W pilotażowej odsłonie jednego z największych na świecie akceleratorów startupów, MassChallenge, udział wzięły 23 firmy z 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Izraela. Przez cztery dni młodzi przedsiębiorcy-wizjonerzy pracowali z międzynarodowymi ekspertami specjalizującymi się w różnych dziedzinach biznesu, przedstawicielami funduszy VC i globalnych korporacji, a także głównych partnerów Bridge to MassChallenge Warsaw – PKO Banku Polskiego, Visa i PGE Nowa Energia. Celem, który przyświecał startupowcom, było wypracowanie strategii ekspansji na nowe rynki.

 

„Jednym z kluczowych założeń strategii PKO Banku Polskiego jest to, aby nasza instytucja była otwartą platformą technologiczną zdolną do współpracy z branżą start-up. Współpraca z MassChallenge uzupełnia nasze dotychczasowe aktywności na rzecz rozwoju ekosystemu młodych firm technologicznych w Polsce, poszerzając nasz dostęp do wiedzy o innowacyjne rozwiązania w obszarze fintech. Po pełnym wdrożeniu projektu Polska będzie dysponowała największym w Unii Europejskiej akceleratorem dla startupów, zwiększając tym samym atrakcyjność naszego kraju dla zagranicznych przedsiębiorców, jak również innowacyjność polskiej gospodarki.” – podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

 

Innowacyjność jest jednym z filarów strategii biznesowej Grupy PGE, w której kładziemy także duży nacisk na rozwój nowych obszarów biznesu. I tu właśnie szczególne znaczenie przypisujemy dynamicznie rozwijającemu się rynkowi startupów. Jako lider sektora energetycznego w Polsce możemy zaoferować takim podmiotom nieocenione wsparcie, nie tylko finansowe, ale przede wszystkim merytoryczne i związane z bazą infrastrukturalną. Współpraca z MassChallange stanowi dla nas dużą wartość i jest szansą na owocną współpracę, która przyniesie wymierne korzyści wszystkim zaangażowanym w ten projekt stronom.” – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w ramach której działa spółka PGE Nowa Energia.

 

W trakcie czterech dni intensywnego bootcampu do swojej dyspozycji młodzi przedsiębiorcy z CEE mieli ponad 40 ekspertów. Razem z nimi odbyli ponad 160 indywidualnych sesji mentoringowych i uczestniczyli w serii warsztatów i paneli dyskusyjnych podejmujących takie zagadnienia jak finansowanie wzrostu i międzynarodowej ekspansji, sprzedaż na nowych rynkach czy aspekty prawne i podatkowe związane z podbijaniem zagranicznych rynków. Wśród mentorów gotowych odpowiedzieć na każde pytanie założycieli startupów znaleźli się także przedstawiciele partnerów merytorycznych programu –Deloitte i K&L Gates.

 

„Bardzo się cieszymy na nasz wyjazd na bootcamp Bridge to MassChallenge w Bostonie. Wierzymy, że uda nam się znaleźć inwestorów i dokonać ekspansji na nowe rynki. To bardzo dużo dla nas znaczy, że mogliśmy być tutaj w Warszawie, bo nawiązaliśmy kontakty z największymi graczami na rynku, takimi jak PKO Bank Polski, PGE Nowa Energia i Visa. Dzięki nim dotrzemy do ludzi, do których inaczej nie bylibyśmy w stanie dotrzeć.” – powiedział Petr Bořuta ze Spaceflow, jednego z dziesięciu startupów, które w Bostonie zawalczą o międzynarodowych inwestorów.

 

O znaczeniu startupów dla gospodarki i ich roli w stawianiu czoła wyzwaniom społecznym i ekonomicznym, młodym przedsiębiorcom mówili w trakcie wydarzenia m.in. Paul W. Jones, Ambasador USA w Polsce, Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii oraz Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

 

„W programie Bridge to MassChallenge Warsaw udział wzięło wielu młodych ludzi, którzy nie boją się wcielać swoich odważnych wizji w życie. Są tu startupy działające na rynku finansowym czy nieruchomości, ale także startupy, które chcą pomóc rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza. Chcemy współpracować przede wszystkim z tymi, którzy dostarczają nowych, przełomowych technologii.” – powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii dodała, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na czele którego stoi, samo jest startupem, bo powstało zaledwie tydzień wcześniej.

 

W przyszłym miesiącu w Bostonie o uwagę inwestorów walczyć będą:

  • bNesis (Polska/Ukraina) oferuje platformę służącą bankom i instytucjom finansowym w integracji zewnętrznych aplikacji za pośrednictwem API. Za pomocą kilku kliknięć, potencjalni kredytobiorcy dzielą się swoimi miernikami finansowymi w czasie rzeczywistym ze wszystkich swoich rachunków w bankach, zamiast łączyć niezbędne systemy osobno. System scoringowy banku analizuje wydatki, dochody i inne dane kredytobiorcy, w tym informacje z innych banków i instytucji, a nawet sklepów internetowych i serwisów społecznościowych, a po kilku minutach generuje zgodę lub brak zgody na udzielenie kredytu.

 

  • CertChain (Białoruś) – sieć certyfikacji oparta o technologie blockchain. Certchain to pierwsza globalna, zdecentralizowana platforma, na której każdy może śledzić cały cykl procesu potwierdzania jakości każdego produktu lub usługi.

 

  • DrOmnibus (Polska) stworzyło platformę cyfrową opartą na Stosowanej Analizie Behawioralnej, która wspiera terapię dzieci z autyzmem. Aplikacja DrOmnibus automatycznie dostosowuje się do indywidualnych możliwości każdego dziecka, aby pomóc mu w nauce podstawowych umiejętności społecznych i kognitywnych, koncentrowaniu się na ćwiczeniach, podtrzymywaniu uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz usprawnieniu logicznego myślenia i pamięci.

 

  • Funtronic (Polska) oferuje interaktywne narzędzia dydaktyczne, które z powodzeniem mogą być stosowane na różnych poziomach kształcenia. Znajduje również zastosowanie w rehabilitacji i zabawie.

 

  • KLEAR Lending (Bułgaria) to platforma kredytowa P2P, oferująca alternatywną w stosunku do tradycyjnych formę pożyczania pieniędzy. Firma zbudowała środowisko łączące ludzi, którzy potrzebują pieniędzy z ludźmi poszukującymi wyższego zwrotu z oszczędności. Celem Klear Lending jest połączenie usług finansowych P2P i bezpłatnej edukacji finansowej.

 

  • ShelfWise (Polska) zapewnia oprogramowanie do natychmiastowego rozpoznawania półek sklepowych w czasie rzeczywistym, umożliwiając firmom weryfikację i ocenę planogramów – tj. sposobu prezentacji produktów w sklepie. Dzięki sztucznej inteligencji, w ciągu zaledwie kilku sekund, aplikacja pozwala firmom ocenić obecność i ekspozycję produktu oraz zgodność z planogramami już na etapie wizyty przedstawiciela handlowego w sklepie. Rozwiązanie kierowane jest przede wszystkim do firm z branży FMCG oraz sprzedawców detalicznych.

 

  • Skriware (Polska) opracowało ekosystem drukowania 3D dla domu i szkoły, składający się z intuicyjnych, łatwych w obsłudze drukarek 3D, interaktywnej platformy e-learningowej oraz e-biblioteki gotowych do druku modeli 3D. Misją firmy jest pomoc użytkownikom w rozwijaniu ich interdyscyplinarnych umiejętności (z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki) poprzez proces projektowania, budowania i programowania robotów.

 

  • Smart Technology Group (Polska) opracowała czytniki, które łączą wszystkie kluczowe technologie IoT w jednym urządzeniu (RFID, Beacon, WiFi, ZigBee i GSM/GPRS). Ich urządzenia sprawiają, że detekcja jest bezbłędna, szybsza i tańsza – dzięki smart RFID są w stanie wykryć setki przedmiotów w ciągu kilku sekund, z dużej odległości i podczas ruchu.

 

  • Spaceflow (Czechy) to aplikacja, która cyfryzuje życie w budynkach, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie pełnego potencjału środowiska i udogodnień budynku, a także potencjału ludzi skupionych w każdej lokalnej społeczności.

 

  • Talk-A-Bot (Węgry) to kompleksowe rozwiązanie dla klientów korporacyjnych i największych marek. Talk-A-Bot obsługuje ponad 50 języków i wszystkie popularne platformy. Ich unikatowe boty zbudowane są z ponad 30 zintegrowanych modułów funkcyjnych i wykorzystują wiedzę marketingową chatbotu, zbudowaną na bazie dziesiątek milionów rozmów.

 

MassChallenge jest jednym z największych na świecie akceleratorów, posiadającym bogatą historię wspierania startupów w budowie i rozwijaniu ich biznesu. W przeciągu siedmiu lat istnienia 1 211 startupów, które przeszły intensywny program akceleracji, pozyskało ponad 2 miliardy dolarów finansowania, wygenerowało dochód na poziomie 900 milionów dolarów oraz utworzyło ponad 65 000 miejsc pracy. W Europie Środkowo-Wschodniej akcelerator rozpoczął działalność z partnerami: Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej – szerzej znanej jako operator MIT Enterprise Forum Poland, PKO Bankiem Polskim, Visa oraz PGE Nowa Energia. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.