Apple ogłosiło zmiany – na terenie UE App Store nie będzie jedynym źródłem aplikacji dla iOS. To jednak nie jedyna nowość
Pod wpływem unijnej ustawy o rynkach cyfrowych firma Apple ogłosiła, że wprowadza duże zmiany w systemie iOS.
Zapowiedziane zmiany będą dostępne w UE wraz z wydaniem iOS 17.4, którego premiera zaplanowana jest na marzec. Co dokładnie obejmą?
Nie tylko App Store
Pierwsza i chyba najważniejsza zmiana to fakt, że Apple umożliwi działanie alternatywnych sklepów z aplikacjami na iOS. Oczywiście, twórcy oprogramowania nie będą mieli po prostu wolnej ręki. Ze względu na dbałość o bezpieczeństwo, Apple zastosuje coś, co określa jako „przegląd podstawowy” w przypadku wszystkich aplikacji, niezależnie od kanału dystrybucji. Obejmuje to połączenie automatycznych kontroli i przeglądu ręcznego. W wyniku tego procesu powstaną krótkie opisy aplikacji i ich funkcjonalności, które zostaną pokazane użytkownikom przed pobraniem aplikacji. Dodane zostaną także dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwią uruchomienie aplikacji na iOS, jeśli zostaną wykryte, że zawierają złośliwe oprogramowanie. Firma planuje udostępnić klientom więcej informacji w marcu, kiedy wszystkie te zmiany wejdą w życie.
Zmiany w prowizjach
W przyszłości w UE aplikacje na iOS w App Store będą obciążone prowizją w wysokości 10%. W przypadku aplikacji, które zdecydują się na przetwarzanie płatności w App Store, naliczona zostanie również opłata za przetwarzanie płatności w wysokości 3%.
Aplikacje na iOS „dystrybuowane przez App Store i/lub alternatywny sklep, będą płacić 0,50 euro za każdą pierwszą roczną instalację powyżej progu 1 miliona” jako „opłata za technologię podstawową”. Ma to jednak dotyczyć, jak szacuje Apple, około 1% twórców oprogramowania. W przypadku aplikacji na iPadOS, macOS, watchOS i tvOS w UE aplikacje, które przetwarzają płatności za pośrednictwem strony trzeciej lub poprzez połączenie z ich witryną internetową, otrzymają 3% rabatu od prowizji należnej Apple.
Zmiany w przeglądarkach internetowych
Przeglądarka na iOS to wyłącznie Safari? Niekoniecznie. Dziś też dostępne są inne przeglądarki, jednak, o czym nie każdy wie, każda alternatywna przeglądarka musi korzystać z silnika renderującego WebKit, będącego podstawą przeglądarki Safari. To właśnie ma się zmienić. Użytkownicy w UE, którzy zainstalują iOS 17.4, przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki Safari zobaczą ekran wyboru przeglądarki.
Płatności nie tylko z ApplePay
iPhone’y użytkowników w Europie będą miały odblokowany NFC, co oznacza, że wszelkie aplikacje bankowe będą mogły korzystać z płatności zbliżeniowych i ustawić je jako domyślną metodę płatności mobilnych. Użytkownicy zostaną poinformowani, gdy pobierana przez nich aplikacja korzysta z alternatywnego przetwarzania płatności. Otrzymają także powiadomienie, gdy zaprzestaną przeprowadzania transakcji z Apple.
To oczywiście nie jedyna rzecz, w której Apple musi ustąpić w konsekwencji decyzji UE. Po przejściu na USB-C, nowych, opisanych powyżej zmianach, dochodzą kolejne – dotyczące przepływu danych: