Chiny oddały do użytku publicznego ponad 40 modeli AI w przeciągu półrocza

Jak podają media Państwa Środka, Chiny zatwierdziły do powszechnego użytku ponad 40 modeli sztucznej inteligencji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od rozpoczęcia przez władze procesu zatwierdzania. 

Chińskie firmy spieszyły się z rozwojem produktów AI od czasu, gdy chatbot OpenAI ChatGPT szturmem podbił świat w 2022 roku. Według domu maklerskiego CLSA, Chiny posiadały wówczas 130 LLM, co stanowiło 40% łącznej liczby przedsiębiorstw na świecie i tuż za 50% udziałem Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje wspierany przez chińskie państwo dziennik “Securities Times”, w zeszłym tygodniu chińskie organy regulacyjne udzieliły zezwoleń łącznie 14 dużym modelom językowym na zastosowanie publiczne. Jest to równoznaczne z czwartą partią atestów przyznanych przez Chiny, a wśród odbiorców znajdują się Xiaomi Corp, 4Paradigm i 01.AI.

Pekin zatwierdził pierwszą partię modeli sztucznej inteligencji w sierpniu, wkrótce po przyjęciu procesu zatwierdzania. Baidu i ByteDance były jednymi z pierwszych firm w Chinach, które otrzymały zezwolenia. Następnie chińskie organy regulacyjne wydały dwie kolejne partie zatwierdzeń w listopadzie i grudniu, zanim kolejna partia otrzymała zielone światło w tym miesiącu.

Właśnie w sierpniu zeszłego roku Pekin zaczął wymagać od firm technologicznych uzyskania zgody organów regulacyjnych na udostępnienie publicznie swoich LLM. To podkreśla podejście Chin do rozwoju technologii sztucznej inteligencji, starając się jednocześnie zachować ją pod swoimi kompetencjami i kontrolą.

Chatbot Ernie AI firmy Baidu zostanie zintegrowany z nowym Samsung Galaxy S24