Europa coraz bliżej sformułowania przełomowych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji 

W piątek Europa zbliżyła się o krok do przyjęcia przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji i modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT wspierany przez Microsoft. Kraje UE zatwierdziły teraz grudniowe porozumienie polityczne. 

Szef przemysłu UE Thierry Breton powiedział, że ustawa o sztucznej inteligencji (AI) ma charakter historyczny i jest pierwszą na świecie.

„Państwa członkowskie zatwierdziły dziś porozumienie polityczne osiągnięte w grudniu, uznając idealną równowagę wypracowaną przez negocjatorów między innowacjami a bezpieczeństwem” – stwierdził w oświadczeniu.

Główną obawą ekspertów jest to, że generatywna sztuczna inteligencja zwiększyła liczbę deepfake’ów – realistycznych, ale sfabrykowanych filmów stworzonych przez algorytmy AI przeszkolonych na obszernych materiałach online – które pojawiają się w mediach społecznościowych, zacierając fakty i fikcję w życiu publicznym.

Przepisy zaproponowane przez Komisję Europejską trzy miesiące temu mają na celu ustanowienie światowego standardu dla technologii stosowanej w wielu branżach, od bankowości i handlu detalicznego po sektor samochodowy i lotniczy. Ustalają także parametry wykorzystania sztucznej inteligencji do celów wojskowych, przestępczych i bezpieczeństwa.

Piątkowe porozumienie było przesądzone po tym, jak Francja, która jako ostatnia nie chciała się zgodzić się na przyjęcie ustawy, wycofała swój sprzeciw wobec ustawy o sztucznej inteligencji po zapewnieniu rygorystycznych warunków, które równoważą przejrzystość i tajemnicę handlową oraz zmniejszają obciążenia administracyjne systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka.

Źródła podają, że francuski start-up Mistral zajmujący się sztuczną inteligencją, założony przez byłych badaczy Meta i Google AI, oraz niemiecka firma Aleph Alpha lobbują w tej sprawie swoje rządy. Niemcy na początku tego tygodnia również poparły te zasady. Technologiczna grupa lobbująca CCIA, do której należą Google, Amazon, Apple i Meta Platforms należące do Alphabet, ostrzegła przed czekającymi ich przeszkodami.

Kolejnym krokiem, aby ustawa o sztucznej inteligencji stała się aktem prawnym, będzie głosowanie w kluczowej komisji złożonej z prawodawców UE w dniu 13 lutego oraz głosowanie w Parlamencie Europejskim w marcu lub kwietniu. Prawdopodobnie wejdzie w życie przed latem i powinno obowiązywać w 2026 r., chociaż część przepisów zacznie obowiązywać wcześniej.