Największy chiński producent chipów odnotowuje 55% spadek kwartalnego zysku netto
Największy chiński producent chipów Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) we wtorek poinformowało o 55% spadku zysków w czwartym kwartale, co nie odpowiada oczekiwaniom analityków. Jako powód firma podała słaby światowy popyt i ostrą konkurencję w branży.
W ostatnich latach branża półprzewodników odnotowała załamanie po tym, jak wywołany pandemią niedobór chipów zamienił się w nadmiar w związku ze spowolnieniem gospodarczym i spadkiem popytu na te produkty. Istnieją jednak oznaki, że w nadchodzącym roku branża może odzyskać siły ze względu na zwiększony popyt na produkty wykorzystujące półprzewodniki, takie jak smartfony i inna elektronika użytkowa.
Firma znalazła się w międzynarodowym centrum uwagi w zeszłym roku, kiedy analitycy stwierdzili, że pomagała Huawei w opracowaniu jednego z najbardziej zaawansowanych chipów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Chinach. Układ ten zastosowano w wypuszczonej na rynek w sierpniu ubiegłego roku serii smartfonów Huawei Mate 60.
Nieaudytowany zysk przypisany właścicielom firmy w kwartale wyniósł 174,68 mln dolarów, w porównaniu z 385,53 mln dolarów w kwartale i nie dorównał konsensusowi szacunkowemu na poziomie 277 mln dolarów, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez analityków LSEG.
Przychody za ten kwartał wzrosły o 3,5% do 1,68 miliarda dolarów, nieco powyżej konsensusu szacowanego w sondażu na 1,66 miliarda juanów. Przychody za cały rok wyniosły 6,32 miliarda dolarów, w porównaniu z 7,27 miliarda dolarów w 2022 roku. Dochód netto spadł do 902,5 miliona dolarów w 2023 roku z 1,82 miliarda dolarów w roku poprzednim, podała firma.
Do 2023 roku nakłady inwestycyjne wyniosły 7,47 miliarda juanów. Dla porównania kwota ta wynosi 6,35 miliarda dolarów na rok 2022, co oznacza wzrost o 17,6% w stosunku do roku. Oczekuje, że wydatki inwestycyjne w tym roku pozostaną na mniej więcej stałym poziomie w porównaniu z rokiem poprzednim, dodał.
SMIC spodziewa się marży brutto na poziomie 9-11% w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z 16,4% w czwartym kwartale z 2023 r.