Google zapłaci 350 milionów dolarów w ramach rozstrzygnięcia pozwu akcjonariuszy

Google zgodził się zapłacić 350 milionów dolarów w ramach rozstrzygnięcia pozwu akcjonariuszy związanego z błędem bezpieczeństwa w jego nieistniejącej już witrynie społecznościowej Google+.

Wstępna ugoda została złożona w poniedziałek wieczorem w sądzie federalnym w San Francisco, po ponad roku mediacji i wymaga zatwierdzenia przez sędzię okręgową USA Trinę Thompson.

Wynika z niego, że Google dowiedziało się w marcu 2018 r. o trzyletniej usterce oprogramowania, która ujawniła dane osobowe użytkowników Google+, a mimo to ukrywało problem przez wiele miesięcy, publicznie podkreślając swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo danych.

Akcjonariusze twierdzą, że Google obawiał się, że ujawnienie informacji narazi go na kontrolę regulacyjną i publiczną podobną do tej, jaką Facebook otrzymał po tym, jak londyńska firma Cambridge Analytica zebrała dane swoich użytkowników na potrzeby wyborów w USA w 2016 roku. Zgodnie ze skargą, akcje spółki macierzystej Google, Alphabet, spadły kilkakrotnie, gdy pojawiły się informacje o błędzie, niszcząc dziesiątki miliardów dolarów wartości rynkowej.

Google zaprzeczył popełnieniu wykroczenia, zgadzając się na ugodę i nie znalazł dowodów na to, że dane zostały niewłaściwie wykorzystane. Rzecznik firmy, Jose Castaneda, powiedział:

„Regularnie identyfikujemy i naprawiamy problemy z oprogramowaniem, ujawniamy informacje na ich temat i traktujemy te kwestie poważnie. Ta sprawa dotyczy produktu, który już nie istnieje i cieszymy się, że została rozwiązana”.

 

Organizatorzy ISE 2024 zapowiadają największe wydarzenie w historii