GlobalFoundries dostanie potężne dofinansowanie w USA. Cel: produkcja chipów

Globalna rywalizacja o produkcję półprzewodników nabiera tempa. Widać to m.in. po skali dotacji dla wytwórców. 

Departament Handlu USA ogłosił swoje zamiary udzielenia bezpośredniego wsparcia finansowego w wysokości 1,5 miliarda dolarów firmie GlobalFoundries w ramach ustawy U.S. CHIPS and Science Act. Ponadto, przedsiębiorstwo otrzyma ponad 600 milionów dolarów wsparcia od stanu Nowy Jork w ciągu najbliższej dekady, aby wspomóc jego wysiłki w zakresie rozwoju i modernizacji. To umożliwi GlobalFoundries modernizację istniejących zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych oraz budowę nowych, aby sprostać popytowi na układy scalone produkowane w USA, głównie w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym, obronnym i innych.

GlobalFoundries zapowiedziało plan inwestycyjny o wartości 12 miliardów dolarów na najbliższą dekadę, obejmujący partnerstwa publiczno-prywatne z rządem federalnym, władzami stanowymi oraz strategicznymi partnerami ekosystemowymi. Firma twierdzi, że pakiet inwestycyjny przyczyni się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na układy scalone produkowane krajowo, tworząc ponad 1500 miejsc pracy w sektorze produkcji oraz około 9000 miejsc pracy w budownictwie.

Poprzez wspieranie GlobalFoundries i zachęcanie go do inwestycji w amerykańskie zakłady produkcyjne, rząd Stanów Zjednoczonych wzmacnia konkurencyjność i siłę krajowego przemysłu półprzewodnikowego, co jest jednym z głównych celów ustawy U.S. CHIPS and Science Act. GlobalFoundries wyznaczyło trzy kluczowe projekty inwestycyjne na nadchodzące kwartały.

Granty otrzymane przez GlobalFoundries zyskały uznanie od firm takich jak AMD, Qualcomm, General Motors i Lockheed Martin, podkreślając znaczenie łańcucha dostaw półprzewodników w Stanach Zjednoczonych dla nowych zastosowań w branży motoryzacyjnej i Internetu Rzeczy (IoT), a także globalnych trendów, takich jak 5G, sztuczna inteligencja, wysokowydajne obliczenia (HPC) i obliczenia na krawędzi (edge computing).