Kolejna odsłona potyczek technologicznych: na czarnej liście Chin pojawiły się Intel i AMD

Media donoszą, że rząd chiński coraz wyraźniej stawia na autonomię w zakresie technologii.

Jak informuje „Financial Times” (FT), wojna technologiczna między USA a Chinami stale się nasila. Pekin miał poinstruować oficjalne instytucje w Chinach, aby powstrzymały się od używania komputerów stacjonarnych i serwerów wyposażonych w mikroprocesory firm Intel i AMD, a także ograniczyły zamówienia na systemy operacyjne Microsoft Windows i oprogramowanie baz danych poza Chinami.

Obecnie do firm, które zostały wpisane na czarną listę podmiotów przez Departament Handlu USA, należą Huawei, SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) i Shanghai Micro Electronics. Ponadto w 2022 r. do tej listy ograniczeń dodano innego głównego chińskiego producenta pamięci, firmę Yangtze Memory Technology Corp.

Intel i AMD to dwaj główni producenci półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, dominujący  udziałami w światowym rynku procesorów do komputerów osobistych. Ponieważ obie firmy są znaczącymi klientami zaawansowanych węzłów procesowych TSMC, oczekuje się, że posunięcie to będzie miało wpływ na przyszły status zamówień TSMC.

FT ujawnia ponadto, że władze nakazały przedsiębiorstwom państwowym wewnętrzne promowanie lokalnej produkcji.

Chińscy producenci procesorów wykorzystują architekturę hybrydową łączącą procesory Intel x86, ARM i samodzielnie opracowane projekty do produkcji chipów, podczas gdy systemy operacyjne pochodzą z oprogramowania Linux typu open source.

Jeśli chodzi o rozwój zakrojonych na pełną skalę własnych procesorów komputerowych w Chinach, nie wiadomo jeszcze, jaki będzie jego potencjalny wpływ na spółki powiązane z układami ASIC na Tajwanie.

Jak wynika z tego samego raportu, po opublikowaniu 26 grudnia ubiegłego roku przez chińskie Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych nowych wytycznych, urzędnicy zaczęli w tym roku stosować się do najnowszych standardów dotyczących zamówień na komputery stacjonarne, laptopy i serwery. Nakazali departamentom rządowym na szczeblu gminnym i wyższym, a także organizacjom partyjnym, wprowadzenie standardów zakupu „bezpiecznych i godnych zaufania” procesorów i systemów operacyjnych.

Chińskie Centrum Oceny Bezpieczeństwa Technologii Informatycznych opublikowało pierwszą listę „bezpiecznych i niezawodnych” procesorów i systemów operacyjnych, z których wszystkie pochodzą od chińskich przedsiębiorstw. Wśród 18 zatwierdzonych procesorów znajdują się chipy firm Huawei i Phytium.