Foxconn, MediaTek i fotonika krzemowa
Spółka zależna Foxconn, FIT, ogłosiła 25 marca współpracę międzybranżową z firmą MediaTek. Dzięki partnerstwu firmy chcą oferować klientom bardziej zróżnicowane i wydajne rozwiązania w zakresie łączności, napędzając rozwój ery dużej mocy obliczeniowej.
Firmy mają wspólnie opracować rozwiązania w zakresie szybkiej łączności nowej generacji, w szczególności optykę Co-Packaged Optics (CPO), mając na celu wykorzystanie dynamicznie rozwijającego się rynku fotoniki krzemowej.
Tradycyjne metody transmisji danych wiążą się ze znaczną utratą sygnału, wydłużaniem czasu uczenia modelu i zwiększaniem zużycia energii. W związku z tym pojawienie się nowej technologii komunikacji sieciowej, CPO, pozwala sprostać tym wyzwaniom.
Według raportu Economic Daily News firmy FIT i MediaTek współpracowały już wcześniej jako partnerzy wyższego i niższego szczebla, przy czym FIT jest wiodącym producentem niestandardowych gniazd ASIC i posiadającym znaczne możliwości współpracy z firmami zajmującymi się projektowaniem układów scalonych wyższego szczebla.
Źródła branżowe cytowane w raporcie sugerują, że tradycyjna transmisja w centrum danych odbywa się na płytkach PCB, natomiast architektura CPO jest umiejscowiona na podłożu, integrując optyczne komponenty komunikacyjne z przełącznikiem w module instalowanym w slocie. Taka konfiguracja skraca ścieżki transmisji danych, zmniejszając straty transmisji i zużycie energii.
Współpraca ta może oznaczać ich pierwsze wspólne przedsięwzięcie w zakresie opracowywania produktów komunikacji optycznej nowej generacji, których celem jest stworzenie rozwiązań w zakresie szybkiej łączności CPO z wykorzystaniem platform ASIC i technologii fotoniki krzemowej. Grupa Foxconn współpracuje z MediaTek w różnych branżach.
Wraz z komercjalizacją generatywnej sztucznej inteligencji duże modele językowe wymagają rozległych obliczeń w centrach danych, co wymaga wysokich szybkości transmisji w celu zwiększenia wydajności operacyjnej.
FIT twierdzi, że CPO reprezentuje architekturę transmisji komunikacji optycznej nowej generacji, zdolną do skracania ścieżek transmisji, zmniejszania strat transmisji i opóźnień sygnału, zapewniając w ten sposób solidniejszą łączność dla obliczeń i aplikacji AI. Można go łączyć z istniejącymi produktami komunikacji optycznej firmy 800G i 1,6T, rozwijając technologię komunikacji sieciowej nowej generacji.