Chiny twierdzą, że nie potrzebują ASML by się rozwijać
ASML to firma, której wpływ na rozwój technologii jest obecnie kluczowy – odpowiada ona bowiem za maszyny litograficzne, służące do wytwarzania półprzewodników. To holenderskie przedsiębiorstwo jest w związku z tym mimowolnym uczestnikiem gry mocarstw na linii USA vs Chiny.
Prezydent Chin Xi Jinping podczas niedawnej rozmowy z premierem Holandii Markiem Rutte wyraził przekonanie, że próby ograniczenia dostępu Chin do postępu technologicznego nie zatrzymają rozwoju kraju. Dyskusja ta miała miejsce po tym, jak Holandia nałożyła kontrole eksportu na zaawansowane narzędzia do produkcji układów scalonych, zgodnie ze staraniami USA, mającymi na celu ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanej technologii ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
„Chińczycy także mają prawo do zrównoważonego rozwoju, i żadna siła nie jest w stanie zatrzymać postępu naukowego i technologicznego Chin” – powiedział Xi.
Decyzja Holandii o narzuceniu licencjonowania eksportu na sprzęt litograficzny ASML – który może być wykorzystany do produkcji układów scalonych wykorzystujących technologię procesu od 14 nm w górę – ma duże znaczenie dla producentów półprzewodników w Chinach, takich jak SMIC i YMTC. SMIC niedawno nawiązało partnerstwo z Huawei w celu produkcji SoC dla smartfonów w 7 nm przy użyciu zaawansowanych narzędzi litograficznych ASML z wykorzystaniem technologii DUV. Chińskie firmy prawdopodobnie pracują nad wytwarzaniem układów klasy 5 nm przy użyciu tych maszyn.
Chiny tymczasem pilnie potrzebują zaawansowanego sprzętu litograficznego produkowanego krajowo, aby umożliwić producentom chipów produkowanie układów na własnym sprzęcie produkcyjnym. Kraj ten odnotowuje pewien postęp w dziedzinie własnych narzędzi litograficznych. Firma Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE), najbardziej zaawansowany producent skanerów litograficznych w Chinach, rzekomo wprowadził na rynek swoje pierwszy narzędzie zdolne do pracy w technologii 28 nm.