TSMC aktualizuje harmonogram produkcji fabryk w Arizonie, w tle nowa umowa z Uniwersytetem Kyushu
Trzy miesiące po tym, jak TSMC ogłosiło dalsze opóźnienia w swoich fabrykach w Arizonie o wartości 40 miliardów dolarów, producent chipów zapowiedział, że zakład będzie działał z pełną wydajnością do końca roku.
Ogłoszenie pojawiło się kilka tygodni po tym, gdy po raz pierwszy poinformowano, że TSMC ma otrzymać ponad 5 miliardów dolarów dotacji federalnych w ramach amerykańskiej ustawy CHIPS and Science Act.
Dwa zakłady, które TSMC buduje do produkcji półprzewodników 4 nm i 3 nm, były ograniczone opóźnieniami od czasu ich pierwszego ogłoszenia w 2021 roku. W lipcu 2022 r. firma przesunęła harmonogram produkcji chipów 4 nm w zakładzie z 2024 r. na 2025 r., powołując się na kwestie związane z pozyskiwaniem niezbędnych talentów.
W styczniu 2024 r. ustępujący prezes TSMC Mark Liu ogłosił dalsze opóźnienia, przyznając, że produkcja w drugim, bardziej zaawansowanym zakładzie produkcyjnym nie rozpocznie się w 2026 r., jak pierwotnie proponowano. Dodał, że zakład nie będzie operacyjny do 2027 lub 2028 roku.
Na 18 kwietnia zaplanowano konferencję prasową, na której firma ma przedstawić aktualizacje dotyczące nowego harmonogramu.
TSMC chce teżrozwiązać problem niedoboru talentów poprzez nowe partnerstwo z japońskim uniwersytetem
Niedobór talentów był wielokrotnie wymieniany przez TSMC jako przyczyna opóźnień w fabryce w Arizonie, a według raportu Nikkei Asia, producent chipów chce teraz bezpośrednio zająć się tymi kwestiami w swoich japońskich zakładach, podpisując umowę z Uniwersytetem Kyushu, aby pomóc wspierać talenty w regionie.
Po otwarciu nowego zakładu produkcyjnego w Kumamoto, mieście na wyspie Kyushu, w lutym 2024 roku, TSMC ogłosiło plany otwarcia drugiej lokalizacji w tym mieście.
Jednakże, zgodnie z prognozami konsorcjum przemysłu, rządu i środowisk akademickich Kyushu, uważa się, że wyspa stanie w obliczu rocznego niedoboru około 1000 pracowników związanych z półprzewodnikami w ciągu następnej dekady.
W związku z tym, plany dotyczące drugiej fabryki TSMC w Kumamoto przewidują, że producent chipów zaoferuje też specjalny program nauczania dot. półprzewodników na Uniwersytecie Kyushu.
Technologia produkcyjna 3 nm TSMC ma odpowiadać za ponad 20% przychodów firmy w 2024 roku