Amerykańska sprawa karna przeciwko Huawei zmierza w kierunku procesu
Trwająca już kilka lat sprawa karna Departamentu Sprawiedliwości USA, w której oskarża się chińską firmę Huawei m.in. o wprowadzanie banków w błąd co do działalności tej firmy technologicznej w Iranie, zmierza w kierunku procesu, który ma się rozpocząć w styczniu 2026 r.
Sprawa, która od dawna nadwyrężyła stosunki amerykańsko-chińskie, rozpoczęła się w 2018 r. od aktu oskarżenia, w wyniku którego dyrektor finansowa Huawei Meng Wanzhou, będąca córką założyciela firmy, została zatrzymana w Vancouver w Kanadzie. W ramach umowy z 2021 roku oddalił zarzuty postawione Meng.
Meng zawarła porozumienie o odroczeniu ścigania z USA prokuratorów we wrześniu 2021 r., w którym przyznała się do składania fałszywych oświadczeń na temat irańskiej działalności Huawei. Po niezwykłym wirtualnym przesłuchaniu pozwolono jej polecieć z Kanady do Chin. Wkrótce potem Chiny wypuściły dwóch przetrzymywanych Kanadyjczyków.
Od 2019 roku USA ograniczyły dostęp Huawei do amerykańskiej technologii, zarzucając spółce działania sprzeczne z amerykańskimi. bezpieczeństwa narodowego, czemu Huawei zaprzecza.
Szersza sprawa przeciwko Huawei jest w toku. Huawei nie przyznaje się do winy. Prokuratorzy ponoć spodziewają się, że proces będzie trwał od czterech do sześciu miesięcy.
Douglas Axel, prawnik Huawei, powiedział, że firma oczekuje na rozpatrzenie wniosku o rozdzielenie sprawy, zasadniczo oddzielając zarzuty dotyczące oszustw bankowych od zarzutów kradzieży tajemnicy handlowej. Rząd zasugerował jednak, że sprzeciwi się podziałowi, argumentując, że zarzuty są ze sobą powiązane.
W 2018 r. Huawei został oskarżony o oszustwa bankowe polegające na wprowadzaniu w błąd HSBC i innych banków co do jego działalności w Iranie, która podlega sankcyjnym przepisom USA. W 2020 roku Departament Sprawiedliwości dodał do sprawy kolejne zarzuty, w tym rzekomy spisek Huawei mający na celu kradzież tajemnic handlowych sześciu amerykańskich przedsiębiorstw technologicznych i pomógł Iranowi śledzić protestujących podczas demonstracji antyrządowych w 2009 r.
W 2023 r. firma odnotowała najszybszy wzrost od czterech lat, wraz z odbiciem w segmencie konsumenckim i dochodami z nowych biznesów, takich jak inteligentne komponenty samochodowe.