4. edycja konkursu Huawei Startup Challenge zakończona – znamy zwycięzców
Na uroczystej gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie start-upy pozytywnego wpływu.
Zwycięzcą okazał się Instytut Optymalizacji Technologii, który szczególnie wyróżnił się na tle konkurencji. Drugie miejsce zajął WindTak, który otrzymał również specjalną nagrodę od firmy Nomad Electric, a trzecie miejsce na podium przypadło start-upowi Kuuler. Na ulubieńca publiczności wybrano W2H2.
Założeniem programu współorganizowanego ponownie przez Startup Academy było wyłonienie najbardziej nowatorskich rozwiązań w obszarze efektywnej energetyki. Swoje pomysły zaprezentowali polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie. Była to nie tylko rywalizacja o nagrody, ale również sposób na zdobycie wartościowych kontaktów i globalnej ekspozycji dla młodych innowatorek i innowatorów. Uczestnicy wydarzenia co roku mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz z dostępu do wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich.
Tegoroczni zwycięzcy mają ogromny potencjał rozwojowy i prezentują nieszablonowe rozwiązania, wykorzystujące zieloną energię. Instytut Optymalizacji Technologii opracował przełomową Pływającą Elektrownię Wodną (PEW), która umożliwia przetwarzanie energii płynącej rzeki na energię elektryczną bez potrzeby kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Firma WindTAK zdobyła drugie miejsce dzięki systemowi 5GVG, który połączył efektywność i oszczędności kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych, zwiększając roczny wskaźnik produkcji turbiny.
Firma Kuuler znalazła się na podium dzięki stworzeniu radiacyjnego panelu chłodzącego, który wykorzystuje nieliniowe odbicie promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającej oknu atmosferycznemu. Rozwiązanie umożliwia emisję energii w postaci fal elektromagnetycznych, które usuwają ciepło z otaczających obiektów.
Wszystkie firmy, które stawiły czoła wyzwaniom postawionym przez kapitułę konkursową, prezentowały rewolucyjne pomysły oparte na zielonej energii. Nie ograniczały się wyłącznie do wprowadzania zupełnie nowych, ekologicznych rozwiązań – wśród nich znalazły się też te, które doskonaliły już istniejące technologie. Część z nich bazowała na odnawialnych źródłach energii, takich jak słoneczna oraz wiatrowa. Pojawiły się również projekty związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.
Firma Nomad Electric, która jest partnerem czwartej edycji wydarzenia, przygotowała dodatkową nagrodę za najlepsze rozwiązanie oparte na data science, wspierające rozwój i efektywność sektora OZE. Start-up WindTAK został uznany za najlepszy w tej dziedzinie i jako laureat Nagrody Nomad Electric otrzyma wsparcie finansowe oraz mentoring, co pozwoli mu kontynuować prace nad profesjonalnymi rozwiązaniami z obszaru inżynierii wiatrowej – w szczególności na eksploatacji turbin i poprawą ich efektywności energetycznej. Precyzyjna analiza, którą oferuje startup, pozwala na najlepsze wykorzystanie zarówno zasobów wiatru jak i potencjału turbiny – dwóch najważniejszych czynników generujących zyski dla inwestorów.