Ampere zapowiada 256-rdzeniowy procesor 3 nm i ujawnia partnerstwo z Qualcomm
Ampere Computing przedstawiło swój plan działania na nadchodzące lata, w tym nowe procesory i współpracę z firmami trzecimi.
W szczególności firma zapowiedziała, że w przyszłym roku wprowadzi na rynek całkowicie nowy 256-rdzeniowy procesor AmpereOne, wykonany w technologii procesowej TSMC N3. Ampere współpracuje również z Qualcomm w celu zbudowania serwerów wnioskowania AI z akceleratorami firmy.
Firma Ampere rozpoczęła dostawy 192-rdzeniowych procesorów AmpereOne z ośmiokanałowym podsystemem pamięci DDR5, który wprowadziła rok temu. Jeszcze w tym roku firma planuje wprowadzić 192-rdzeniowe procesory AmpereOne z 12-kanałowym podsystemem pamięci DDR5, co będzie wymagało zupełnie nowej platformy.
W przyszłym roku firma wykorzysta tę platformę dla swojego 256-rdzeniowego procesora AmpereOne, który zostanie wykonany przy użyciu jednego z procesów produkcyjnych TSMC N3. Firma nie ujawnia, czy nowy procesor będzie również wyposażony w nową mikroarchitekturę, choć wygląda na to, że nadal będzie posiadał 2 MB pamięci podręcznej L2 na rdzeń.
„Rozszerzamy naszą rodzinę produktów o nowy 256-rdzeniowy produkt, który zapewnia o 40% wyższą wydajność niż jakikolwiek inny procesor na rynku – powiedział Renee James, dyrektor generalny Ampere. – Nie chodzi tylko o rdzenie. Chodzi o to, co można zrobić z platformą. Mamy kilka nowych funkcji, które zapewniają wydajną wydajność, pamięć, buforowanie i obliczenia AI”.
Firma twierdzi, że jej 256-rdzeniowy procesor będzie korzystał z tego samego systemu chłodzenia, co istniejące produkty, co oznacza, że jego projektowa moc cieplna pozostanie na poziomie 350 W.
Podczas gdy Ampere z pewnością może zająć się wieloma instancjami chmurowymi ogólnego przeznaczenia, jego możliwości w zakresie sztucznej inteligencji są dość ograniczone. Sama firma twierdzi, że jej 128-rdzeniowy procesor AmpereOne z dwiema 128-bitowymi jednostkami wektorowymi na rdzeń (i obsługujący formaty INT8, INT16, FP16 i BFloat16) może oferować wydajność porównywalną z procesorem graficznym A10 firmy Nvidia, aczkolwiek przy niższej mocy. Ampere z pewnością potrzebuje czegoś lepszego, aby konkurować z A100, H100 lub B100/B200 Nvidii.
Nawiązała więc współpracę z Qualcomm i obie firmy planują zbudować platformy do wnioskowania LLM w oparciu o procesory Ampere i akceleratory Qualcomm Cloud AI 100 Ultra. Nie wiadomo, kiedy platforma będzie gotowa, ale pokazuje to, że ambicje Ampere nie kończą się na obliczeniach ogólnego przeznaczenia.